петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ане Брнабић: Душебрижнички тајкунски медији дижу панику; Је л' ви мрзите Александра Вучића толико да кроз њега мрзите своју државу, све своје грађане, цео систем?
Хроника

Ане Брнабић: Душебрижнички тајкунски медији дижу панику; Је л' ви мрзите Александра Вучића толико да кроз њега мрзите своју државу, све своје грађане, цео систем?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. април 2020.

 Да ли медији који критички извештавају и указују на пропусте система током ванредног стања мрзе своју земљу? То је став председнице Владе Србије Ане Брнабић, који новинарска удружења и медијски професионалци означавају кампањом против слободе говора - уз поруку да истина не може дуго остати скривена.

Након што је председница Владе за пораст броја заражених окривила поједине грађане, за дизање панике прст је уперила - на новинаре.

Ана Брнабић њихове редакције назвала је "душебрижничким тајкунским медијима", који својим извештавањем, како каже, забијају клипове у точкове напретка:

"Зашто, људи, то радите? Је л' ви мрзите Александра Вучића толико да кроз њега мрзите своју државу, све своје грађане, цео систем?

"Дакле, лаж. А зашто ви то радите? Је л' не волите своју државу, је л' треба ова епидемија да траје, шта је тачно интенција? Зато што мрзите Вучића, хоћете да уништите целу државу? Па ја мислим да неће моћи".

"Немојте да радите то председнику док се човек бори за респираторе са најјачим државама света и побеђује у тој борби, на шта сви треба да будемо поносни. Немојте да сметате док се бори за заштитну опрему, скафандере и заштитне маске. 'Ајде немојте сад".

Власт користи пандемију за спровођење бруталне политичке кампање, сматра председник Независног удружења новинара Србије. Према његовим речима, након што је ванредно стање из фокуса избацило опозицију, медији који раде у јавном интересу следећи су стигли на линију ватре.

"Наравно да медији који професионално и одговорно раде не мрзе своју државу, то је спин који напредњаци форсирају већ годинама, само се разлози да би се сузиле слободе изражавања налазе у неким другим поводима. Овај пут, они то проналазе у борби председника за респираторе, па у овом тренутку, као, не би требало да причамо о правим темама", каже Жељко Бодрожић, председник НУНС.

Ванредно стање је само легализовало притиске на професионалне новинаре, сматра новинарка Даница Вученић. Са друге стране, каже, лажне вести и паника коју шире провладини медији представљају се као пожељни.

"Лажне вести у Србији нису ствар садржине тих информација, већ њихове перцепције. Ако сте власт и ако се вест, без обзира на то да ли је лажна, уклапа у вашу перцепцију подршке вашој власти, онда та лажна вест није лаж. И обрнуто - ако је објављена информација која је тачна, али није у функцији ваше власти, онда ћете је прогласити за лажну вест", наводи Вученић.

За пласирање лажних вести оптужена је и новинарка Ана Лалић, која је ухапшена након што је објавила текст који указује на потенцијалне мањкавости система.

Иако је Влада повукла уредбу о централизацији информација, премијерка и даље сматра да су лисице на новинарским рукама - легитимна пракса.

"Зашто је Ана Лалић ухапшена? Зато што је ширила лажне вести. (...) У свакој нормалној земљи у оваквим ванредним стањима се за лажне вести приводе људи. Зато што се ствара паника, зато што ви рушите државу, зато што рушите здравствени систем", рекла је за ТВ Хепи премијерка Ана Брнабић.

Ана Лалић није изнела лажну вест, већ је након бројних неуспешних покушаја да добије званичне одговоре, посегнула за, иначе легитимном праксом преношења изјава анонимних, али проверених извора, поручује новинарка Тамара Скрозза.

"И иначе су нам, и за најобичније изјаве затворена врата владајуће странке, државних институција, званичника и тако даље. У овом тренуцима то је још горе. Мислим да би требало стално понављати - да, коришћени су неименовани извори, али су новинари покушали да дођу до одговора до ког до краја нису могли да дођу", истиче Скрозза.

Да није независних медија, јавност не би ни знала да постоји тренутно горући проблем уласка инфекције у здравствене институције, подсећа Скрозза. Истина је, каже, као вода, па власт покушајима да направи вештачку брану неће успети да сакрије системске грешке.

"Ти не можеш воду задржати, она ће наћи пут. Ти можеш да забраниш људима из болница да говоре, ти можеш да забраниш свештенству да говори, али наши новинарски инбокси, наши телефони биће пуни порука, биће пуни прича. А ми ћемо кад-тад, па ево и сад многе колеге, успети да те приче доведемо под светла рефлектора", наглашава Скрозза.

Неке од прича које су новинари објавили довеле су до решавања проблема у здравственим установама, попут најављене помоћи угроженој болници у Ћуприји. Али не још јер - како је најављено, допремиће је лично председник Србије Александар Вучић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер