Хроника

Ангела Меркел: Земљама Западног Балкана дати јасну перспективу чланства у ЕУ, земље много више морају рачунати на себе саме

Штампа
среда, 08. јул 2020.

Немачка канцеларка Ангела Меркел је у Европском парламенту образложила програм немачког председништва ЕУ и истакла да "треба стремити напретку за земље Западног Балкана којима треба дати перспективу уласка у чланство".

Канцеларка Меркел је навела да Немачка, као председавајући ЕУ, до краја године тежи покретању преговора о чланству са Северном Македонијом и "у крајњем случају и с Албанијом", а поновила је да је битно и партнерство с Африком, посебно кад је реч о притиску миграната.

Ангела Меркел је казала да Европска унија мора деловати одлучно и солидарно, помажући највише оним земљама које су најтеже погођене последицама пандемије коронавируса и посебно истакла важност усвајања великог финансијског плана подршке од 750 милијарди евра, чему су битно допринели Немачка, Француска и Европска комисија, уз помоћ које ће цела Унија добити из вишегодишњег буџета од преко хиљаду милијарди евра.

"Европској унији је потребна снажна спољна и безбедносна политика у тренутку када Европа и свет преживљавају корените потресе и промене", рекла је немачка канцеларка и ставила до знања да је Европској унији потребно трансатлантско партнерство с Америком.

Али, како је указала Ангела Меркел, "реч је о трансатлантском савезништву чије су чланице европске земље и у којем оне много више морају рачунати на себе саме".

"Светски поредак се мења невероватном брзином и на нама је спознаја какву Европу желимо, да ли је то Европа слобода идентитета у раздобљу мондијализације", истакла је она.

Европа мора до 2050. године имати на законској обавези утемељен преображај заштите природне средине, уз прелазак на економију и енергетику без загадјивања околине и предузећа ослоњена на иновације, додала је.

Ангела Меркел је као трећи приоритет немачког председавања Унијом нагласила темељит прелазак на дигиталну, нумеричку привреду, предочивши да људи у Европи не смеју никако да се боје да ће тиме бити жртвовани милиони радних места, већ напротив - биће више сигурности за целу ЕУ.

Немачка канцеларка је објаснила да се Европа последњих година суочила с великом зависношћу од других светских центара кад је реч о дигиталној, нумеричкој технологији, а потребе су нагло порасле.

"Зато је животно важно да Европа стекне нумерички, дигитални суверенитет кад су у питању вештачка интелигенција, квантна физика… а зато морамо обезбедити и своју одбрану од сајбер криминала и кампања дезинформација", ставила је до знања Ангела Меркел.

И, како је предочила, демократији је потребна истина и отворен увид у збивања, чиме се онемогућавају и лажи и популизам, укључујући садашњу кризу пандемије коронавируса.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]