Хроника

Анкета Ројтерса и Ипсоса: Четвртина Американаца размишља да не прими вакцину за коронавирус, забринута због рекордног времена у коме се вакцина испитује и страха од њене безбедности

Штампа
петак, 22. мај 2020.

 Четвртина Американаца или једва има намеру, или нема уопште да прими вакцину за коронавирус, забринута због рекордног времена у коме се вакцина испитује и страха од њене безбедности, показују резултати анкете коју су спровели Ројтерс и Ипсос, пише ВОА.

Док здравствени експерти кажу да је за повратак у нормалан живот потребна вакцина да спречи заразу, испитивање указује и на потенцијални проблем са поверењем у Трампову администрацију која је већ под критикама због контрадикторних смерница о безбедности током пандемије, преноси ВОА.

Око 36 одсто испитаника је рекло да би их за вакцину мање определило када би амерички председник Доналд Трамп рекао да је безбедна, док би 14 одсто онда било више заинтересовано за ињекцију.

Већина испитаних од 4.426 Американаца, у анкети спроведеној од 13. до 19. маја, рекла је да би на њих ипак јак утицај имало оно што препоручује Управа за храну и лекове или резултати свеобухватних клиничких студија који би потврдили да је вакцина безбедна.

Мање од две трећине испитаника каже да је врло или "онако" заинтересована за вакцину, проценат за који су здравствени експерти очекивали да буде већи, имајући у виду опасност од Ковида 19 и огроман број смртних случајева.

"Мало је нижи постотак него шта сам очекивао са свом пажњом око Ковид 19, мислио сам да ће бити 75 одсто", каже доктор Вилијам Шафнер, стручњак за заразне болести и вакцине у здравственом центру универзитета Вандербилт у Нешвилу.

За вакцину није уопште заинтересовано 14 одсто испитаних, 10 одсто је рекло да нису "много заинтересовани", а 11 одсто да нису сигурни.

Испитивања и даље трају, али експерти предвиђају да ће најмање 70 одсто Американаца морати да буде имуно или кроз вакцинацију или после обољења, да би се достигао имунитет крда, што значи да је довољно људи отпорно на заразу да се спречи ширење.

Трамп је обећао да ће вакцина бити готова до краја године, иако је у просеку потребно 10 година и више да би се знало да је вакцина ефикасна и сигурна. Многи стручњаци верују да вакцина која је у потпуности прошла испитивања и добила званичне владине дозволе, неће моћи да буде доступна пре половине следеће године.

У свету је у току око 100 тестирања, од тога су нека већ прешла на тестирање са људима. Раније током недеље, америчка компанија Модерна је објавила да има охрабрујуће резултате са осам особа које су учествовале у тестирању.

Међу испитаницима који су рекли да су мало или нимало заинтересовани за коронавирус вакцину, скоро пола њих је забринуто због брзине којом се вакцина тражи. Више од 40 одсто сматра да вакцина представља већи ризик него сама зараза.

Проблем са дезинформацијама

Све у свему, 84 одсто испитаника каже да су вакцине против малих богиња једнако безбедне и за одрасле и за децу, додајући да би се људи који оклевају око вакцине против коронавируса могли предомислити, зависно од тога колико буду уверени да је безбедна.

На пример, међу онима који су рекли да нису много заинтересовани за вакцину, 29 одсто је рекло да би их више занимала уколико је одобри Управа за храну и лекове. Неки стручњаци истичу да управо брзина потраге за вакцином коју диктира Бела кућа, чини да људи страхују за безбедност лека.

Уз све то, дезинформације око вакцина су биле још присутније током пандемије на друштвеним мрежама, наводе академски истраживачи.

"Не чуди да огроман проценат Американаца не жели да се вакцинише због погрешних порука или недостатка плана за комуницирање око вакцине, и врло агресивног антиваксерског покрета", каже Петер Хотес, декан Националне школе тропске медицине на Бејлор колеџу медиицне, где се ради на вакцини за коронавирус.

Анкета показује и како је политичка подела у земљи утицала на ставове људи о пандемији. Скоро један од пет републиканаца рекао је да нема намеру да се вакцинише, што је дупло више него код демократа.

Трамп, републиканац слао је помешане поруке током епидемије. Неколико пута је доводио у питање озбиљност заразе и охрабривао протесте против препорука сопствене владе људима да остају код кућа у циљу спречавања ширења заразе.

Такође је говорио Американцима да испробају недоказан лек за Ковид 19, као што је онај за маларију, који је признао да узима и поред упозорења Управе за храну и лекове и здравствених стручњака.

Анкета показује и различите ставове у демографским групама. Само половина Афроамериканаца, који су непропорционално више страдали од коронавируса, рекла је да је заинтересована за вакцину, вероватно због траума када је америчка влада у једном експерименту намерно избегавала да лечи црнце од сифилиса.

Факултетски образоване белкиње, политички важна демографска група која се брзо одаљила од републиканаца за време Трампа, делимично је забринута због брзине прављења вакцине. Више од 40 одсто њих је рекло да пре не би узеле вакцину уколико ни их Трамп убеђивао.

Анкета Ројтерса и Ипсоса је урађења преко интернета, на енглеском језику, широм САД и има статистичку грешку плус минус 2 процентна поена.

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]