четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > АП: Јевреји у САД забринути због нове десничарске израелске владе
Хроника

АП: Јевреји у САД забринути због нове десничарске израелске владе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. децембар 2022.

Јеврејске организације у САД су изразиле забринутост што ће нова Влада Израела, предвођена лидером конзервативног Ликуда Бењамином Нетањахуом, бити најдесније оријентисана у историји те земље, објавили су израелски медији.

Лидере америчких јеврејских организација посебно брину очекиване истакнуте улоге тројице ултрадесничара, религиозних посланика, познатих по антиарапским изјавама, противљењу ЛГБТКу заједници, критиковању израелског правосудног система и демонизовању либералних неортодоксних грана јудаизма, популарних у САД.

Сви се они оштро противе палестинској независности.

Рабин Рик Џејкобс, председник Уније реформног јудаизма, највећег јеврејског покрета у САД, изјавио је да ти посланици спадају у „најекстремније гласове у израелској политици“.

Лига за борбу против клевете (АДЛ), која се бори против антисемитизма и других облика мржње, је саопштила да је укључење три ултрадесничара у владу супротно принципима на којима је основан Израел.

Јеврејска федерација Северне Америке је позвала на плуралистичку и инклузивну политику.

Деценијама су амерички Јевреји играли кључну улогу у промовисању веза између САД и Израела, прикупљали милион долара за ту земљу, залагали се за њену одбрану и јачали подршку у Вашингтону.

Ти односи су постали напети у протеклим годинама, поготово док је Нетањаху био премијер, од 2009. до 2021. године.

Нетањахуова чврсторукашка политика према Палестинцима, јавне препирке са Бараком Обамом о мировном процесу и иранском нуклеарном програму, те блиске везе са Доналдом Трампом, довеле су га у сукоб са многима у америчкој јеврејској заједници, констатује АП.

Испитивања јавног мњења показују да око три четвртине америчких Јевреја нагиње ка Демократској партији и тенденција је да буду критичнији према Влади Израела, те да имају више разумевања за Палестинце од републиканаца, посебно млађи Јевреји.

Такви трендови су нарочито изражени у време када се Нетањаху спрема за повратак на власт после годину и по у опозицији, овог пута у савезу са најекстремнијим политичарима.

Он је са њима већ постигао споразуме који изазивају забринутост у иностранству.

Посланику Итамару Бен-Гвиру, познатом по провокацијима и критикама Арапа, које зове терористима и позива да се депортују, понуђен је портфељ министарства националне одбране.

То значи да ће бити задужен за полицијске снаге, укључујући парамилитарну граничну полицију која је у првим редовима сукоба са Палестинцима у источном Јерусалиму и на окупираној Западној обали.

Он позива на смртну казну за палетинске нападаче и имунитет војника од судског гоњења.

Нетањаху је такође пристао да постави посланика Авија Маоза за заменика министра задуженог за јеврејски идентитет и да буде одговоран за израелски образовни систем иако се противи правима ЛГБТQ заједнице, реформном покрету и осталим неортодоксним Јеврејима.

Он тражи забрану парада геј поноса, упоређује припаднике те заједнице са педофилима и жели да се одобре неке форме терапије конверзије.

Уз то се нада измени Закона о повратку, који омогућава сваком коме су бака или деда Јевреји да се усели у Израел и замену са много оштријом дефиницијом о томе ко је Јевреј.

Бецалелу Смотричу, лидеру јеврејских насељеника, такође познатом по антипалестинским и изјавама против ЛГБТQ заједнице, обећано је овлашћење над изградњом јеврејских насеља и палестинским цивилним пословима на окупираној Западној обали.

Нетањаху је у интервјуу за америчке медије настојао да умањи забринутост обећавши да ће штитити и демократију и права ЛГБТQ заједнице, рекавши да он на крају одлучује о политици.

Како ће то утицати на политику САД није за сада јасно, али прогресивне демократе траже оштрији приступ Израелу због односа према Палестинцима. Познаваоци прилика кажу да се Израел и амерички Јевреји већ удаљавају.

(Бета, АП) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер