четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Архитекта Драгољуб Бакић: Београд се даје у руке приватницима, грађански отпор једини начин одбране
Хроника

Архитекта Драгољуб Бакић: Београд се даје у руке приватницима, грађански отпор једини начин одбране

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. јул 2020.

Архитекта Драгољуб Бакић за Н1 каже да се јавна добра у Београду поклањају приватним инвеститорима, који харају по граду и раде шта хоће, због чега се рађа све више грађанских иницијатива које су, према његовом мишљењу, једини начин за одбрану града.

Бакић понавља да Београду нема спаса са оваквом градском управом, и да је Кошутњак најновији пример који то доказује.

"У свим урбанистичким плановима, у Генералном плану - који је урбанистички Устав - Кошутњак је споменик природе. Шума и парк су заштићени. Авала филм и Филмски град, пише у Генералном плану да је то целина епохе модерне архитектуре која се чува, и сада хоћете да приватнику дајете јавно добро у руке, десетине хектара, да хара по заштићеној шуми", истиче он.

Изјаву главног градског урбанисте да градска власт не стоји иза нацрта Плана детаљне регулације који је донедавно био на раном јавном увиду, сматра неодговорном и увредљивом, јер како истиче, на корицама плана јасно пише да је носилац израде Градски секретаријат за утбанизам, а извршилац Урбанистички завод.

"План су потписале две архитекте које треба да се јавно жигошу и да им се одузме лиценца! Тамо треба да се изгради пола милиона квадратних метара стамбених, за то је потребно 10.000 паркинг места", поручује Бакић.

Зато, како каже, сваког дана ничу нове грађанске иницијативе које својим телима бране паркове у које су загазили инвеститори. Када институције не функционишу то је једини начин да грађани одбране свој град, истиче Бакић и подсећа да су грађани већ успели да спасу Парк војводе Вука и да сачувају саобраћај на Тргу Републике и у Васиној улици, а најновији пример је одбрана зелене површине на Бановом брду.

Бакић упозорава да се новим планским документима планира и "унништавање" Косанчићевог венца, односно изградња стамбеног објекта од 7.000 квадрата који ће, тврди он, заклонити поглед са Косанчићевог венца на реку и поглед са реке на Косанчићев венац.

Коментаришући уговор о изради студије изводљивости за изградњу београдског метроа и раст процене вредности изградње са четири на шест милијарди евра, Бакић објашњава да је после бројних критика на рачун две линије метроа које не повезују насељена подручја града, угурана и трећа линија коју многи сада сматрају најбољом која би прва требало да се гради.

Ипак, сматра да ниједна од замишљених линија неће ни доћи на ред за изградњу, и да се студија ради само зато што је француска влада дала новац за то како би се рекло да "имамо добре односе са Емануелом Макроном".

Оштро је критиковао и ново решење Савског трга и "мегаломански споменик" Стефану Немањи, оцењујући да је бесмислено правити пешачки трг на месту где више неће бити пешака услед измештања железничке и аутобуске станице.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер