уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аустријски Курир: Случај Дивјак – Валентин Инцко је извршио притисак на медије?
Хроника

Аустријски Курир: Случај Дивјак – Валентин Инцко је извршио притисак на медије?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. март 2011.

Међународни представник у БиХ Валентин Инцко лично је извршио притисак на медије у Аустрији с циљем да се хапшење генерала такозване армије БиХ Јована Дивјака у Бечу прикаже као политички мотивисано страдалништво, а не као хапшење ратног злочинца.

Новинар аустријског "Курира" Ливија Клинг признала је да су након Инцкове иницијативе "медији били заиста ангажовани" у извјештавању да се у случају Дивјак "не ради о хапшењу било каквог ратног злочинца, него да се ту ради о другим стварима".

У изјави за БХРТ Клингова је рекла да је Инцков телефонски позив пробудио у четвртак, те посвједочила како је након тога извршен утицај на формирања јавног мњења у случају Дивјак.

"У Аустрији је ситуација таква да, када медији пишу о нечему, онда настаје притисак на разна министарства, тако да они брже реагују и обављају посао", описала је новинарка бечког листа.

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић изјавио је да је апсолутно непримјерено да високи представник у БиХ Валентин Инцко врши било какве притиске на медије.

"Уколико су тачни наводи да је Инцко вршио притисак на медије у Аустрији то представља даље компромитовање ОХР-а и апсолутно је непримјерено", рекао је новинарима Радојичић поводом признања аустријске новинарке да је Инцко иницирао да се у аустријским медијима хапшење Јована Дивјака прикаже као политички мотивисано страдалништво.

Шеф Клуба посланика ПДП-а у парламенту Српске Зоран Ђерић истакао је да је Инцков притисак један од доказа да ОХР под хитно треба угасити.

"Ово представља побједу политике над правосуђем. Овакав начин рада у БиХ земљу вуче у тотални суноврат и колапс", рекао је Ђерић.

Он је нагласио да правосудне институције у БиХ хитно треба да реагују на овакве случајеве.

Шеф Клуба посланика СДС-а Вукота Говедарица оцијенио је да је ријеч о класичном скандалу.

"Ако је Инцко лобирао за пуштање ратног злочинца Јована Дивјака у својству високог представника онда то под хитно треба образложити Савјету за имплементацију мира", рекао је Говедарица и напоменуо да ОХР што прије мора отићи из БиХ.

Шеф Клуба посланика ДНС-а у Народној скупштини РС Споменка Стевановић осудила је Инцково понашање.

"Случај (бившег генерала армије РБиХ) Јована Дивјака давно су требали ријешити Суд и Тужилаштво БиХ јер је за стравична дешавања у Добровољачкој улици одговоран као један од водећих људи у тадашњој територијалној одбрани", додала је Стевановићева.

Посланик Социјалистичке партије у Народној скупштини РС Саша Чудић подвукао је да су правосудне институције независне те да нико не смије да утиче на њихов рад па макар то био и високи представник у БиХ.

Он је додао да сви који су осумњичени за ратне злочине треба да одговарају пред правосудним институцијама.

Високи представник у БиХ Валентин Инцко може да контактира кога жели, што ће чинити и у будућности, одговорено је из ОХР-а на питање о Инцковом притиску на аустријске медије у случају хапшења Јована Дивјака.

"Такође, високи представник је увјерен да ће аустријско правосуђе дјеловати у складу са важећим законима, а не на основу изјава које се дају у медијима", навео је у саопштењу портпарол ОХР-а Марио Бркић.

Бркић је додао да ОХР "увијек подржава медијске слободе у смислу правовременог, тачног и професионалног извјештавања о важним темама".

Срна је безуспјешно покушавала да директно од Инцка добије коментар на питање да ли је, с обзиром на његову функцију, примјерено и дипломатски отворено се ставити на једну страну у БиХ и утицати на медије, с обзиром да се јавно залаже за независност медија и правосуђа.

(РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер