уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Б92: Прве теме преговора са Приштином?
Хроника

Б92: Прве теме преговора са Приштином?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. март 2011.

Приштина - Преговори Београда и Приштине почињу следеће недеље у Бриселу, потврдила јза Б92 Маја Коцијанчич, портпаролка високе представнице ЕУ Кетрин Ештон. О другим детаљима, као и темама разговора, није желела да говори.

Како је за Б92 незванично речено у Влади Србије, преговори ће почети 8. марта у Бриселу, трајаће два дана, а посредник у име Европске уније биће Роберт Купер, који је у уторак боравио у Београду, а у среду у Приштини.

Заменик премијера Косова Слободан Петровић сматра да приоритет треба да буду питање несталих и теме које се тичу свакодневног живота на Косову као што су регистарске таблице и лична документа.

И док је и Влада Србије потврдила да су преговори заказани за следећу недељу, нико још нема детаљнијих информација о предстојећем дијалогу. Петровић каже да ће то сазнати када се у понедељак састане са шефицом приштинског тима Едитом Тахири, која се налази у Вашингтону.

"Оно што је јако битно су документа, регистарске таблице и све оно сто је директно везано за фунционисање људи. Имате ситуацију да људи са српским таблицама не могу да узму ни привремене таблице, с друге стране људи који имају два пара таблица имају дупле трошкове", каже Петровић.

Петровић није желео да се упушта у оцене да ли током дијалога може да се преговара и о статусу.

"Онај ко је иницирао разговор и ко ће водити разговор је ЕУ, они ће одређивати дневни ред. Разговори неће трајати кратко", сматра Петровић.

На питање како ће изгледати почетак дијалога и шта ће бити прве теме, амбасадорка САД у Србији Мери Ворлик је одговорила да се о томе још преговара између Приштине, Београда и ЕУ, али да је уверена да ће се важним питањима приступити на озбиљан начин, који ће, како је изјавила, омогућити успех разговора и повећање међусобног поверења.

Политички аналитичар Америке Обрад Кесић каже да од предстојећих преговора не очекује много јер владе обе државе још увек немају ауторитет за решавање тежих питања као што је питање статуса Косова.

"Једноставно мислим да су и једна и друга влада сада у некој фази где морају да поврате или изграде ауторитет да би могли да решавају та много озбиљнија и тежа питања", сматра он.

Иначе, већ дуже је познато да преговарачки тим Србије предводи политички директор Министарства спољних послова Србије Борислав Стефановић, који је најавио да ће се на предстојећим преговорима преговарати о животним проблемима грађана, а не о статусним питањима.

Велики утицај страних чинилаца

Душан Рељић, истраживач немачког Института за међународне односе и безбедност у Берлину, сматра да би у преговорима требало почети од нечега што ће обема странама омогућити да кажу како су много учинили да се олакша живот људи на Косову.

"Са најважнијим питањима, снабдевањем енергијом, саобраћајем. Наравно и хуманитарним питањима, као што је проналажење несталих лица", каже он за Б92.

Према његовим речима, било какав разговор између Београда и Приштине, увек је, на неки начин, и разговор о статусу. "То може да се покаже и на примеру људи који ће водити те разговоре. Едита Тахири је члан Владе Косова, а делегацију Србије предводи чиновник из Министарства спољних послова. Самим тим, обе стране су сигнализирале где желе политички да пласирају те разговоре", оцењује Рељић.

Он додаје да су и Београд и Приштина под великим притиском спољних фактора, односно САД и ЕУ, да постигну било какав разултат.

"Треба имати у виду да Београд поново преговара с Вашингтоном јер је САД стало да докаже одрживост пројекта Косова као независне државе. С друге стране, ЕУ која је ту на папиру чинилац који води преговоре, има интерес да покаже да је у стању да регулише проблеме на сопственом пољу", објашњава Рељић.
(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер