субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Балканска безбедносна мрежа: Војска Србија има три пута више вежби са НАТО земљама него са Русијом
Хроника

Балканска безбедносна мрежа: Војска Србија има три пута више вежби са НАТО земљама него са Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. новембар 2019.

 Бројке указују да Војска Србије изводи чак три пута више вежби са НАТО и партнерским земљама него са Русијом пише Балканска безбедносна мрежа на свом порталу.

Како преноси портал Србија је током 2019. године одржала 17 војних вежби са другим земљама, од чега четири са Русијом и 13 вежби са НАТО и партнерима.

До краја октобра Војска Србије је са Русијом одржала вежбе „Словенско братство“, затим вежбу у којој су учествовале снаге Западног војног округа Русије, „Словенски штит“ и „Братство авијатичара Русије и Србије“.

Током 2019. године одржала 17 војних вежби са другим земљама, од чега четири са Русијом и 13 вежби са НАТО и партнерима

Са чланицама НАТО и партнерима одржано је 13 вежби: „Комшије“ и „Гвоздени мачак“ са Мађарском, „Аир Солутион“ са Румунијом, „Платинасти вук“ са САД и земљама региона, „Обазриви вук“ са САД, „Платинасти лав“ са САД, Бугарском и Грузијом, „Шабла 2019“ са Бугарском и „Балкански мостови“ са земљама региона.

Припадници Војске Србије имали су две провере обучености за мировне мисије (са заједничким евалуаторским тимом Србије и Шпаније), једну провера за Борбену групу ЕУ Хелброк и једну провера обучености по Концепту оперативних способности НАТО.

Последња у низу је сајбер вежба „Сајбер Тесла“ са Националном гардом Охаја.

„Најчешће и најдуже Војска Србије последњих година сарађује са суседним земљама које су истовремено чланице НАТО и ЕУ: Мађарском, Румунијом и Бугарском као и са оружаним снагама САД“, наводи се на порталу.

Портал подсећа да је Србија учествовала на Међународним војним играма у Русији у дисциплинама тенковски бијатлон, војни рели и снајперска граница као и на два такмичења у стрељаштву у Великој Британији у јуну и у САД у октобру.

Србија има развијену сарадњу са НАТО у домену реформе војске, превенције корупције у систему одбране, војног образовања, уништавања и рециклаже застареле муниције као и цивилног програма Наука за мир

„Србија има развијену сарадњу са НАТО у домену реформе војске, превенције корупције у систему одбране, војног образовања, уништавања и рециклаже застареле муниције као и цивилног програма Наука за мир. Већ неколико година војска учествује у Концепту оперативних способности, односно има јединице које су опремљене и обучене у складу са НАТО стандардима. Такође, официри ВС учествују у раду НАТО команде у Напуљу у оквиру овог концепта“, додаје се.

Војна делегације Србије у Бриселу има свакодневну комуникацију са представницима алијансе а посебно је интензивна са државама које нису признале једнострано проглашену независност Косова. Из седишта НАТО се истиче да је српска војска учествовала са НАТО експертима у обуци ирачког војног санитета.

Агенција за контролу летења Србије и Црне Горе (СМАТСА) сарађује са једном од командних центара НАТО за противваздухопловну одбрану ЦАОЦ (Combined Air Operation Center) јер је задужена за ваздужни простор Црне Горе која је чланица тог војног савеза, подсећа портал Балканска безбедносна мрежа.

(Бета)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер