субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Барак Обама: Закон о запошљавању преко потребан
Хроника

Барак Обама: Закон о запошљавању преко потребан

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. август 2010.

Вредности деоница на америчкој берзи нагло су пале у четвртак, после објављивања извештаја Секретаријата за рад у којем се наводи да је број Американаца који по први пут подносе захтев за надокнаду за незапослене на највишем нивоу од прошлог новембра.

Председник Барак Обама признаје да се опоравак привреде одвија споро, али је позвао законодавце да на тренутак забораве на политичке разлике, како би могло да се почне са гласањем о пресудном закону о запошљавању.

С обзиром да фирме у Сједињеним Државама и даље нерадо запошљавају нове раднике, прошле недеље је примљено око 500 хиљада нових захтева за надокнаду за незапослене, наводи Секретаријат за рад. То је 12 хиљада више него претходне недеље.

Вредности деоница нагло су пале услед лоших економских вести што је навело председника Обаму да поново подсети законодавце да је време да усвоје, како га је назвао, “преко потребан” закон о запошљавању. Он је рекао да је време да Конгрес предузме нешто, јер највећи број радних места губе мала предузећа.

“Уколико желимо да се у овој економији што пре отвори што више радних места, морамо да им помогнемо”, поручио је амерички председник.

Закон о запошљавању предвиђа смањење пореза за мале привреднике и олакшице за добијање кредита за запошљавање нових радника. Ту је и новчана помоћ савезним државама за поновно запошљавање наставника и полицајаца.

Републикански лидер Џон Бејнер међутим каже да је овај предлог још један пример како влада несмотрено троши новац из буџета.

“Немамо новца да спасавамо ове државе”, рекао је републикански конгресмен из Охаја, Бејнер.

Обама је апеловао на чланове Конгреса да забораве на политичке разлике, а затим оптужио републиканце да одуговаче са доношењем закона, како би себи обезбедили политичке поене пред новембарске изборе.

“Од сада до новембра има довољно времена да се играмо политике. Али мали привредници са којима сам се састао ове недеље и они са којима сам током године причао широм земље, они немају времена за политичке игре”, рекао је Обама.

Републиканци рачунају на гласове бирача незадовољних начином на који Обама решава економску кризу, како би повратили већину у Конгресу. Други тврде да Обамина администрација не добија заслужене похвале за извлачење земље из најгоре рецесије од 1930-их.

“Према свим објективним мерилима, економија је стабилизована. Када је Обама преузео дужност председника, затварало се 600, 700 хиљада радних места месечно, и са тим је готово. Толико се стабилизовало. Он је извукао ауто индустрију и повукао још много одличних потеза за које не добија похвале и то је његов проблем”, рекао је Рос Ајсенбери из Института за економску политику.

Иако је Представнички дом раније овог месеца усвојио предлог закона, остало је да сенатори гласају о законској мери вредној 26 милијарди долара.

Обама је ове недеље путовао по САД покушавајући да убеди Американце да би његов закон о запошљавању сачувао више хиљада радних места и то без повећања буџетског дефицита.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер