петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Батстон Кар: Прогнозе нису добре ни за САД ни за Велику Британију
Хроника

Батстон Кар: Прогнозе нису добре ни за САД ни за Велику Британију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. август 2010.

Успорен раст привреда Британије и САД. Британска централна банка ревидирала је наниже своју прогнозу привредног раста у следећих годину дана.

Гувернер централне банке Мервин Кинг рекао је да очекује да ће се економски опоравак у Британији наставити мада је упозорио да ће темпо привредног раста бити спорији од очекиваног и да ће истовремено инфлација бити изнад жељеног нивоа од 2 одсто до 2011. године.

У још једном знаку да опоравак светске привреде посустаје, јуче је америчка централна банка оценила да и у тој земљи опада темпо привредног раста.

Претерани оптимизам?

Британска централна банка је, чини се, са превише оптимизма предвиђала економску будућност земље.

Гувернер Централне банке, Мервин Кинг, признао је да ће током наредне године опоравак британске привреде, после једне од најгорих рецесија у историји, ићи спорије него што се претпостављало пре три месеца.

Кинг је новинарима у Лондону рекао да Банка остаје при ставу да ће привреда и даље бележити раст, само што ће тај раст бити мањи него што је Банка очекивала.

Гувернер је упозорио грађане да се спреме за, како је рекао, "узбуркано море", јер, како је објаснио, инфлација ће бити већа од предвиђене.

"Очекује се да ће инфлација остати изнад жељена 2 процента све до краја 2011. година. То је знатно дуже него што се предвиђало у мају месецу".

Као објашњење за већу инфлацију гувернер Кинг је навео одлуку британске владе да, у жељи да смањи огромни буџетски дефицит земље, повећа ПДВ.

Али има и оних који примећују да је првобитна прогноза Централне банке о инфлацији можда ипак била превише оптимистична.

Опет рецесија?

У сваком случају, лоше вести из Централне банке стижу у тренутку док најновија испитивања указују на велики пад продаје робе широке потрошње и пад цена некретнина, као и највеће нерасположење међу потрошачима за више од годину дана.

Да ли то значи да британској привреди прети други круг екомомске кризе - такозвани "дабл дип" (двоструко потапање)?

Економиста Џереми Батстон Кар из брокерске куће Чарлс Стенли каже да то зависи од тога са које стране се гледа.

"Да ли нас чека други круг кризе или не зависи од тога да ли сматрате да је уопште и било неког опоравка. Наравно, статистички подаци говоре да се економија опоравља, али ти подаци могу да буду и статистичка грешка, у функцији настојања да се привреда покрене што је брже могуће. Мислим да већина обичног света једва да примећује неке знакове опоравка".

Батстон Кар: Прогнозе нису добре ни за САД ни за Велику Британију

Опоравак је на климавим ногама и у САД, где је Америчка централна банка јуче признала да је темпо привредног раста за последњих пар месеци успорен и да неће испунити првобитна очекивања.

Истовремено, америчко тржиште некретнина је и даље у кризи, док је отварање нових радних места посустало, што је по речима економисте Џеремија Батстон Кара "лош знак".

"Видели смо да је према последњем извештају, који је објављен крајем прошле недеље, дошло до значајног пада броја нових радних места. Истворемено, многе фирме настављају да отпуштају људе, како би смањиле трошкове и одржале профит на неком нивоу. Ако се тако настави, и ако истовремено дође и до пада потражње на тржишту, онда прогнозе нису добре ни за Сједињене Државе ни за Велику Британију".

Занимљиво је, међутим, да данас објављени подаци говоре да је за последња три месеца број незапослених у Великој Британији пао за око 50 хиљада што значи да у Британији тренутно има око 2 и по милиона незапослених.

Али, чак ни то није разлог за оптимизам, упозорава високи економски саветник при инвестиционој банци UBS, Џорџ Магнус. Он каже да "бројке опет варају".

"Мени је тај опоравак привреде одувек изгледао само као банџи скок у провалији у коју смо упали прошле године. Мислим да је други квартал у којем је у Британији забележен привредни раст од нешто више од једног процента била највиша тачка једног циклуса у којем ће ствари од сада поново да крену наниже. Видео сам те нове, позитивне податке о незапослености, али ако у рачуницу уврстите и неких милион људи који су, да би сачували посао, присиљени на скраћено радно време и све оне којима се саветује да не траже посао, онда тржиште рада изгледа далеко слабије. И привреда изгледа слабије него у другом кварталу, и то није нешто што се појавило у последњих пар недеља. Производња јесте порасла, али све остало је у прилично лошем стању", каже Џорџ Магнус из UBS-а.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер