среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Демонстранти у Каиру зауставили тенкове
Хроника

BBC: Демонстранти у Каиру зауставили тенкове

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. јануар 2011.

Хиљаде демонстраната поново су се окупиле у самом центру Каира, упркос полицијском часу и настојању војске да преузме контролу над ситуацијом.

Демонстранти су спречили колону тенкова да уђе на Трг Тахир - центар шестодневних демонстрација против председника Хоснија Мубарака - док су га борбени авиони и хеликоптери ниско надлетали.

Демонстрантима се придружио и истакнути критичар египатског режима, бивши званичник УН Мохамед ел Барадеј.

Господин Ел Барадеј, који је као шеф Међународне агенције за атомску енергију добио Нобелову награду за мир, изабран је од стране опозиционих група да преговара с властима. Ел Барадеј је рекао америчкој телевизији да опозиција жели да он у њихово име преговара о влади националног јединства, истакавши да је време да председник Мубарак сиђе с власти.

Верује са да је широм Египта у досадашњим нередима погинуло преко 100 људи.

Безбедносни званичници су раније саопштили да је више хиљада затвореника побегло из затвора током прошле ноћи, међу њима и 34 члана Муслиманског братства, највеће опозиционе групе у Египту.

Такође, власти су наредиле затварање арапске тв станице Ал џазире у Египту, а да за то нису дале објашњење.

Апел западних лидера

Политички лидери из САД, Британије, Француске и Немачке апеловали су на египатског председника Мубарака да избегне насиље и спроведе реформе, док се масовни протести у земљи настављају.

Амерички председник Обама је у суботу имао састанак са безбедносним званичницима, како би разговарао о ситуацији у Египту. Бела кућа је потом саопштила да ће наставити да позива на уздржавање од насиља, поштовање универзалних права и спровођење конкретних мера политичке реформе.

Амерички државни секретар Хилари Клинтон је рекла да Вашингтон не жели стварање вакуума који би довео у питање демократске аспирације египатских грађана.

Израелски премијер Бањамин Нетањаху је рекао да његова земља будно прати догађаје у Египту.

Мубарак именовао потпредседника

У покушају да поврати контролу над земљом, египатски председник Хосни Мубарак је у суботу именовао шефа обавештајне службе Омара Сулејмана за потпредседника, првог у историји Египта. Министар авијације Ахмед Шафик постављен је за новог премијера.

Председник Мубарак је одговорио на захтеве да оде с власти распуштањем владе.

У тв наступу - свом првом обраћању јавности од почетка протеста - он је такође оптужио демонстранте за дестабилизацију земље.

Након што је влада формално поднела оставку, претпостављало се да ће Рашид Мохамад Рашид, актуелни министар за инвестиције, комерцијалне делатности и индустрију, бити постављен за новог премијера.

Војска и тенкови распоређени су на главним пунктовима окупљања демонстраната, укључујући зграду државне телевизије. Војска поново упозорава грађане да не крше полицијски час који је јуче увео председник Мубарак.

"Одлази, одлази"

Велика молитва петком била је, како се и претпостављало, окидач за нове, масовне антивладине протесте широм Египта.

У Каиру и Александрији полиција је воденим топовима и сузавцем интервенисала против хиљада демонстраната који су режиму председника Мубарака скандирали "Одлази, одлази".

У Суецу, гневни демонстранти су напали једну полицијску станицу, одакле су украли оружје, а потом запалили зграду. Извештава се да је у том граду у сукобима са полицијом погинуо један демонстрант.

Власти су блокирале све мреже мобилне телефоније и интернет, али то није зауставило, по многима, највеће протесте у историји те земље.

"Преувеличан значај протеста"

Бивши генерални секретар УН Бутрос Бутрос Гали сматра да се у западним медијима преувеличавају размере протеста у Египту, који су, по његовим речима, за разлику од туниских, превасходно подстакнути економском кризом и великом незапосленошћу међу младима.

"Око сто милиона људи живи на свега пет процената територије Египта, пошто је остатак само пустиња. Потребно нам је више фабрика, више радних места, морамо да отворимо перспективу младој генерацији. Не верујем да ће Мубарак пасти, али надам се да ће бити промена у влади, да ће министри бити активнији. Промене целог система сигурно неће бити", сматра он.

Оштар обрачун са демонстрантима вероватно би режиму купио нешто мало времена, али не би решио проблеме. Алтернатива је увођење политичких и економских реформи који би укинуле монопол Мубаракове партије и смањиле сиромаштво у земљи.

Тест за читав Блиски исток

Превирања у Египту су својеврстан тест за цео Блиски исток, каже ББЦ-јев дипломатски уредник Џонатан Маркус.

"Када Тунис свргне председника, регион на тренутак заустави дах, у очекивању да опасност прође. Али ако би Хосни Мубарак пао, последице би биле значајне. Најнеизвесније у овим превирањима је одговор на питање - ако влада падне, ко ће је наследити? У Тунису је то питање и даље отворено. Ако би се египатски режим урушио, последице би се осетиле све до Вашингтона. Да ли би то била прилика да се власти домогне исламистичка опозиција? Да ли би се у евентуални хаос умешала војска? Иако нисмо дотле дошли, у канцеларијама министарстава иностраних послова широм света светла горе до дубоко у ноћ."

Египат је земља у којој јавни протести нису дозвољени и у којој је ванредно стање фактички већ четири деценије.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер