петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: ЕУ подељена пред данашњи самит, дневни ред самита "у расулу"
Хроника

BBC: ЕУ подељена пред данашњи самит, дневни ред самита "у расулу"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. октобар 2010.

Лидери ЕУ се не слажу о предлогу Немачке и Француске да се унесу измене у Лисабонски уговор. Циљ су оштрије контроле задуживања.

Лидери ЕУ састају су у Бриселу како би усвојили строжија ограничења за буџетски дефицит и јавни дуг земаља чланица.

Замишљено је било да та тачка дневног реда прође без већих проблема, јер нико од европских лидера не жели да им се понови ситуација када је грчка криза претила да угрози евро.

Међутим, Немци и Французи затражили су још оштрије мере за непослушне чланице, па чак предлажу и измене Лисабонског уговора.

Све је почело од Грчке, која је раније ове године остала без пара и због које је у једном тренутку била угрожена заједничка европска валута евро. Да јој се не би поновила Грчка, Европска унија жели да се заштити и усвоји нову регулативу о дозвољеном дугу и буџетском дефициту.

У том погледу су се, међутим, издвојили француски председник Никола Саркози и немачки канцелар Ангела Меркел који су за бриселски самит припремили посебан план.

Дописник, BBC-а у Бриселу Џонти Блум каже да је дневни ред самита "у расулу".

"Сви су очекивали да све буде једноставно. Председник Европског Савета Ван Ромпеј требало да представи план око којег су се сви сложили и чији је циљ да еврозону учини ефикаснијом, боље уређеном и који би спречио земље да исувише упадају у дугове. Све је то ишло глатко док се прошле недеље Меркел и Саркози нису састали и постигли договор који је променио унапред испланирани дневни ред данашњег самита".

Француско-немачки споразум чак предвиђа и измену Лисабонског уговора за који је било потребно десет година и много муке да буде усвојен.

Намере Ангеле Меркел и Николе Саркозија су, јавља Џонти Блум, поједине европске лидере разбеснеле али и уплашиле.

"Оно што поменуто двоје предлажу јесте да би земља чланица која прекрши строга правила о суми коју је могуће позајмити у оквиру еврозоне, могла да изгуби чак и право гласа. То би била врло драстична мера. Немачка заузврат, издваја своје паре и жели строжију регулативу како би се заштитила у будућности. Због тога захтева измену Лисабонског уговора што за многе друге, пак, представља прави ужас, јер је мало оних који желе да се поново отвори та Пандорина кутија", каже Џонти Блум.

Понављање мучног процеса са усвајањем, овог пута са мењањем Лисабонског уговора, не жели ни Немачка.

У Берлину се надају да би овога пута све могло да се заврши убрзаним поступком с обзиром на немачка издвајања за еврозону.

Немачки канцелар, Ангела Меркел, је говорећи пред националним парламентом у среду поручила да ће позвати своје колеге унутар ЕУ да прихвате измене Лисабонског уговора, јер неодрживи дугови представљају највећу претњу по еврозону.

Идеја о мењању Лисабонског уговора, међутим, изазвала је бес код Холанђана, Финаца и Ираца који су два пута излазили на референдум због тога.

Идејом нису одушевљени ни у Британији. Али како Британија није чланица еврозоне, одређени члан Лисабонског уговора јој, баш као и Данској, дозвољава да буде изузета од санкција које се односе на 16 чланица чија је заједничка валута евро.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер