четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Финансијска криза у Ирској и Португалу изазива све већу забринутост
Хроника

BBC: Финансијска криза у Ирској и Португалу изазива све већу забринутост

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. новембар 2010.

Ирска под притиском да прихвати помоћ

Страхује се да ће те две земље бити присиљене да од Европске уније затраже помоћ како би подстакле своју посрнулу економију и банкарски сектор.

Убрзо потом се огласила и Европска комисија (ЕК), саопштењем у којем се наводи да фискални проблеми Ирске изазивају забринутост за стабилност читаве еврозоне.

Решавање фискалних проблема Ирске, како је то истакла Европска комисија, важно је за обезбеђивање финансијске стабилности читаве еврозоне.

Теишеира дош Сантош: Финансијска зараза шири се као шумски пожар

Власти у Лисабону су пак упозориле на врло озбиљне последице ако се ова криза прошири широм Европе.

Португалски министар финансија Фернандо Теишеира дош Сантош је рекао да се зараза шири као шумски пожар и да ниједна чланица еврозоне није безбедна.

Ирска влада је признала да је била у контакту са званичницима Европске уније, али премијер Брајан Кауен и даље тврди да том приликом није затражена финансијска помоћ:

"Ирска није затражила финансирање државе јер имамо довољно средстава до половине идуће године. Јасно је да у еврозони влада велика забринутост због лоших услова на тржишту који се пре свега односе на лоше услове кредитирања и нормално је да са својим партнерима разговарамо о најбољем начину да се у еврозони одржи финансијска и банкарска стабилност".

Министар правде Дермот Ахерн је такође категорично одбацио наводе да је Ирска приморана да затражи финансијску помоћ:

"Ирска није затражила било какву помоћ Међународног монетарног фонда. Наравно да су наши званичници у сталном контакту са Европском комисијом, али то је случај и са свим осталим чланицама Европске уније".

"Трн у оку еврозоне"

Дописник BBC-ја у Даблину Марк Симпсон међутим истиче да ће ирске власти пре или касније морати да затраже помоћ од Европске уније, попут оне коју је Грчка добила у мају, јер је тешко пронаћи други излаз у ситуацији економског колапса:

"Ирска економија, којој су својевремено сви у Европи завидели, сада је, како је то рекао један економиста овде у Даблину, трн у оку еврозоне. Без обзира на то да ли ће у наредних неколико недеља Ирска затражити помоћ, једна ствар је сада у центру пажње, а то је нови буџет, идућег месеца, који ће бити најдрастичнији у деведесетогодишњој историји земље. Огромном штедњом влада ће покушати да некако попуни црну рупу у економији. Ирци су врло поносни људи, двадесетих година прошлог века изборили су се за независност, и не би им било лако да затраже помоћ од Европе - зато ће учинити све како би то избегли. Овдашњи економисти, међутим, оцењују да није питање да ли ће влада бити натерана на такав потез, већ када ће до тога доћи".

Хитан састанак министара финансија земаља чланица ЕУ

Ирска ће сасвим сигурно бити једна од тема дневног реда хитног састанка европских министара финансија.

Иако влада у Даблину, као што је нагласио премијер, није приморана да у овом тренутку позајмљује новац на међународном тржишту, јер је то недавно урадила и довољно напунила касу за покривање изадатака до половине идуће године, друге земљама којима је новац неопходан - попут Грчке, Португала и Шпаније, морају да пристану на изузетно лоше услове, односно високе каматне стопе.

То је домино ефекат који чланице еврозоне по сваку цену желе да избегну.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер