четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Савет безбедности УН и даље подељен око Косова
Хроника

BBC: Савет безбедности УН и даље подељен око Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. август 2010.

Француска и Британија су одбациле инцијативу Србије да УН усвоје нову резолуцију о Косову. Русија оцењује да земље које су признале независност Косова 'скоро да прете сукобом'.

Савет безбедности УН расправљао је о стању на Косову.

Расправом је председавала Русија, која овог месеца води састанке извршног тела УН.

Реч је редовној расправи у СБ која се одржава сваких 6 месеци а која је још једном показала непомирљивост ставова Београда и Приштине и наставак поделе међу сталним чланицама СБ УН по питању косовске независности.

Генерални секретар светске организације Бан Ки Мун је као и пред сваку другу такву расправу Савету доставио свој извештај о стању на терену.

Ни ова седница, према очекивањима, није донела ништа ново, а била је прва од 22. јула, када је Међународни суд правде саопштио да проглашењем независности Косова није прекршено међународно право.

Србија се залаже за компромис

Шеф дипломатије Србије Вук Јеремић је поновио одлучност да се нађе компромис кроз нове преговоре и посебно је истакао непромењен однос снага око тог питања у извршном телу УН:

"Ни једна једина чланица СБ није променила свој став о Косову, због саветодавног мишљења МСП-а. Сама расправа је била усредсређена на сам извештај генералног секретара, јер је реч о редовном састанку. У најкраћем, она је одсликала окружење које влада на Косову после мишљења МСП-а."

Министар Јеремић је упознао чланице СБ и са ставом да је мишљење МСП утемељено "уско", само на "тексту саме декларације" о независности Косова из фебруара 2008. године.

Косовска влада, коју је од 2008. признало 69, од потребних 100 чланица УН, затражила је замену резолуције 1244 преко свог шефа дипломатије Скендера Хисенија:

"На данашњој седници СБ смо затражили замену резолуције 1244 једном новом резолуцијом која би одсликала стварност насталу после косовске независности и после јасне подршке коју је независности Косова дао МСП."

Минстар Хисени је у расправи, поред осталог, оптужио Београд да "подржава криминалце на северу Косова" и оценио да је "велика већина косовских Срба спремна на сарадњу" са косовским институцијама.

Поновио је и да будући разговори Косова са Србијом "морају бити на равноправној основи и на међудржавном нивоу".

Нова резолуција мало вероватна

Дипломатски извори у седишту УН се слажу да је тренутно нова резолуција о Косову мало вероватна имајући у виду да се томе противи Русија, једна од пет сталних чланица УН.

О томе је новинарима говорио и председавајући седнице СБ, руски амбасадор Виталиј Чуркин:

"Прво, свакако да разумете какав је однос снага у СБ по овом питању. Зато не бих без даха очекивао замену или измене резолуције 1244 или њено укидање. Јасно да је много тога речено кроз данашње изјаве чланица СБ и шефа УНМИК-а Занијера, што апсолутно разјашњава ствари. Ви знате какав је поступак за пријем нових земаља чланица у УН, и да је први корак у том поступку препорука СБ. Понављам да је однос снага у СБ по овом питању очигледан."

Позив на дијалог

Шеф УНМИК-а Ламберто Занијер је упозорио чланице СБ на "непостојану" стабилност на северу Косова, уз оцену да је мишљење МСП-а "отворило могућност" за дијалог Приштине и Београда.

Тај дијалог је описао као важан, а рекао је и да статус УНМИК-а и ЕУЛЕX-а на Косову остаје исти.

И Бан Ки Мун је позвао Београд и Приштину да разговарају.

Генерални секретар УН је говорио и о текућем процесу децентрализације власти на Косову, незаинтересованости власти у Приштини за мисију УН на Косову као и о "политички деликатном" стању на северу Косова и инцидентима у Митровици у, како је навео, прилично мирној безбедносној ситуацији.

Француска и Британија су се у СБ оштро супротставиле иницијативи Србије, одбацивши као "неприхватљив" предлог Београда да УН усвоје нову резолуцију о Косову која би тражила нове преговоре о статусу.

Заменик британског амбасадора у СБ, Филип Парам, је поновио став да је Косово јединствен случај и да не представља образац за друге регионе у свету, што је супротно ставовима Србије и земаља које не признају независно Косово.

Парам је оценио да би свако охрабривање поделе Косова или преговора о статусу штетило дугорочним интересима грађана и Косова и Србије.

На излагање британског дипломате је реаговао руски амбасадор у УН Виталиј Чуркин рекавши да му се чини да земље које признају независно Косово скоро да прете сукобом и изразио наду да ће се понашати уздржано.

Амерички амбасадор Розмери Дикарло је поновила став своје владе да је независност Косова "неповратна" и да су границе "неповредиве".

Новинска агенција Ројтерс у свом извештају у први план ставља "оштро упозорење Британије Србији" поводом Косова, иритираност руског изасланика и захтев Приштине да СБ подржи независно Косово.

С друге стране, шпанска државна агенција ЕФЕ, Франс прес и амерички АП истичу у први план, у извештајима из Њујорка, захтев Приштине СБ-у да замени резолуцију 1244 новим документом.

Банов извештај о Косову

У свом извештају упућеном Савету безбедности, генерални секретар Уједињених нација Бан Ки Мун указује да је ситуација на Косову релативно стабилна, иако, како додаје, могућност за нестабилност, посебно на северу Косова, не треба потцењивати:

"Остајем забринут недавним насилним догађајима у северној Митровици, који су јасно показали да сваки други приступ том осетљивом питању, осим мирољубивог и кроз консултацје и координацију свих релевантних чинилаца, може довести до дестабилизације и даље поделе између тамошњих заједница".

Он је још једном изразио жаљење што у последња три месеца, која обухвата извештај, није дошло до било каквог приближавања Београда и Приштине, позивајући обе стране на почетак дијалога о практичним питањима у циљу побољшања животних услова свих заједница на Косову.

Иако се његов извештај односи на период до 15. јула, Бан се осврнуо и на саветодавно мишљење Међунарадног суда правде о легалности декларације о независности Косова, указујући да је Генералној скупштини УН упутио своје мишљење о тој одлуци, чије детаље није обелоданио.

"На Генералној скупштини је да одлучи на који начин ће поступити у погледу мишљења Суда правде, а ја позивам све стране да избегну било какве кораке који би били сматрани провокативним и који би избацили из колосека потенцијални дијалог", закључе Бан ки Мун у свом извештају.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер