петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > BBC: Западна или универзална права?
Хроника

BBC: Западна или универзална права?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. децембар 2010.

Нобелов комитет, са седиштем у Норвешкој, саопштио је у четвртак да додељивање Нобелове награде за мир кинеском затворенику и дисиденту Лиу Сјаобоу не представља промоцију западних вредности у Кини већ универзалних људских права.

Председник Нобеловог комитета, Торбјорн Јагланд, рекао је да је ова награда знак да је за будућност Кине важно да комбинује економски развој са политичком реформом.

Свечано уручење награде, додељене у октобру, одржаће се у петак али му неће присуствовати г.Лиу који је у Кини на одлужењу затворске казне.

Пекинг осудио резолуцију Конгреса САД

Кина је у четвртак, дан пре уручивања Нобелове награде за мир кинеском дисиденту Лиу Сјаобоу, изразила незадовољство због "флагрантног мешања" САД у њене унутрашње ствари.

Пекинг је ово саопштио поводом одлуке Представничког дома америчког Конгреса да усвоји резолуцију којом позива Кину да ослободи Лиуа који служи затворску казну у Кини.

Кинеско министарство иностраних послова је поновило и свој већ познат став да је Лиу криминалац који је осуђен за подстицање субверзије.

Врхунац кинеске кампање

Кина од октобра, када је Нобелов комитет саопштио одлуку да овогодишњу награду за мир додели кинеском дисиценту, код куће и у свету, водила обимну кампању настојећи да дискредитује Нобелов комитет - а кампања је интензивирана уочи уручења награде у Ослу у петак.

Представник за штампу кинеског министарства иностраних послова је рекао ће да земље које су одлучиле да присуствују свечаном уручењу ове награде "показати непоштовање према Кини".

Нобелов комитет у Ослу је саопштио почетком недеље да је од 65 земаља позваних да присуствују свечаности у петак, 19 одбило позив - међу њима и Србија - док две земље нису ни одговориле.

"Надамо се да земље које су позване умеју да разликују исправно од неисправног", рекла је ова представница кинеског министарства.

И она је усвом обраћању медијима истакла став да Лиу Сјаобо није осуђен само због тога што је тражио више демократије у Кини већ због конкретних дела која је починио. BBC-јев дописник у Пекингу објашњава да кинеске власти верују да је Лиу активно покушавао да подрије државну власт у земљи.

"Конфучијева" награда за мир

Кина је у складу са кампањом за дискредитовање одлуке Нобеловог комитета, доделила у четвртак своју награду за мир - као одговор на овогодишњу одлуку Нобеловог комитета да Нобелову награду за мир додели кинеском дисиденту Лиу Сиаобоу.

Кинеска награда за мир названа је Конфучијева награда и биће додељена у Пекингу дан пре свечаног уручења у Ослу.

Конфучијева награда је додељена протпредседнику Тајвана, Лиену Чану, за "пионирску улогу у отопљавању веза" између Пекинга и Тајпеја.

Чланови комитета за доделу ове награде кажу да нису владино тело, док је председник комитета рекао агенцији АП да блиско сарађује са кинеским министарством за културу.

Предлог да се установи ова награда у Кини први пут је објављен у једном државном листу у новембру.

Кинеска влада је реаговала љутито на одлуку Нобеловог комитета да награду за мир додели Лиу-у, и описала је добитника престижне награде као "криминалца" а његове присталице као "кловнове".

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер