среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бен Хоџис: Не треба одуговлачити са наставком дијалога Србије и Косова, Вучић и Тачи су под великим притиском Кремља, Москва ничим не доприноси постизању могућег решења
Хроника

Бен Хоџис: Не треба одуговлачити са наставком дијалога Србије и Косова, Вучић и Тачи су под великим притиском Кремља, Москва ничим не доприноси постизању могућег решења

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. мај 2020.

 Сарадник вашингтонског Центра за анализу европске политике Френклин Бен Хоџис сматра да не треба одуговлачити са наставком дијалога Београда и Приштине.

Упркос политичким трзавицама на КиМ и предстојећим јунским парламентарним изборима у Србији.

Хоџис за Глас Америке, поводом заједничког позива Немачке и Француске да Београд и Приштина што пре наставе дијалог, каже да је разочаран што напори САД нису поменути у заједничкој изјави немачког и француског министра и напомиње да се нада сарадњи свих страна.

"Желео бих да мислим да је било неке кординације између напора Немачке, Француске и Европске уније и напора које улажу Сједињене Државе. Мислим да ће заједнички напори обезбедити најбоље шансе за успех, јер представљају најширу комбинацију политичке и економске подршке", истакао је Хождис, бивши главнокомандујући америчких копнених снага у Европи.

Он тврди да су и председник Србије Александар Вучић и председник привремених приштинских институција Хашим Тачи под великим притиском присталица тврде струје на домаћем терену, као и Кремља за који тврди да "ничим не доприноси постизању могућег решења".

Хоџис сматра да САД и ЕУ треба да траже начине да заштите две стране.

"То значи: устручавати се од наметања црвених линија, држања лекција - и понудити наду. Потребно је да интегрисање према Западу изгледа стварно и достижно. Како би двојица председника својим грађанима могли да докажу да тај процес има вредност. САД и ЕУ заједно треба да раде на томе", наводи Хоџис.

Он је додао да је "апсолутно право време за константне напоре и подршку дијалогу".

"Млади Србије и Косова ће одлазити уколико се не побољшаљају изгледи њихове будућности. А одлазак младих и талентованих људи будућност региона оставља у рукама оних, који бирају да живе у прошлости", подвлачи Хоџис.

Он је додао да су САД једна од земаља "које Косову пружају најснажнију подршку", али и држава је која препознаје да Србија 2020. није Србија 1999.

"Ту је прилика, ако све релевантне стране буду сарађивале”, навео је Хоџис.

Хоџис није имао одговор на питање како би тачно и шта би све требало да обухвата споразум о нормализацији односа.

Он је рекао да би, уз подршку САД и ЕУ одрживости, поузданости и конзистентности, странама у процесу требало да обезбедити стратешку опцију.

"Косово већ има снажну подршку већине земаља укључујући Сједињене Америчке Државе. Србија се, са друге стране, сагледава као супротстављеност државе из 1999. и земље данашњег времена. Председнику Вучићу потребне су стратешке опције за Србију. Другачије од оне да постане Венецуела Југоисточне Европе", рекао је Хоџис.

Хоџис, бивши главнокомандујући америчких копнених снага у Европи, закључио је да Србија може да има "одговоран и стабилизујући утицај у региону", тако што ће постићи мировни споразум са Приштином.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер