среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: НВО организовале акцију "Чај солидарности" у знак солидарности са мигрантима, кордон полиције раздвајао припаднике "Народних патрола" и левичарских организација
Хроника

Београд: НВО организовале акцију "Чај солидарности" у знак солидарности са мигрантима, кордон полиције раздвајао припаднике "Народних патрола" и левичарских организација

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. октобар 2020.

Протестно окупљање организовале су данас "Народне патроле" у парку код Економског факултета. Са друге стране, у знак солидарности са мигрантима, окупиле су се левичарске организације. Између те две групе стајао је кордон полиције, која је још током дана испразнила парк у којем обично бораве мигранти, будући да се налази близу аутобуске станице.

Патроле поручују да ово није крај и да ће и убудуће да прате кретање миграната и да ће их бити на улицама више градова.

У парку, Карађорђевој и Улици Гаврила Принципа, где се избеглице и мигранти обично могу срести, данас скоро никога од њих. Полиција је данас чувала парк, а њих удаљавала са те локације како их не би "чистиле" "Народне патроле".

У заказано време прво се у парку појавила та група, затим левичарске организације, а између њих кордон полиције. Сукоба, осим оних вербалних није било.

После скандирања уследило је и обраћање вође патрола, некадашњег потпредседника Српског сабора Заветници Дамњана Кнежевића.

"Оно што вам обећавамо са овог места, од данас па надаље хиљаде и хиљаде људи ће бити Народна патрола и на улицама Београда, и Лознице, и Пирота, Сомбора и Суботице и када видимо да има негде девијантних миграната, када чујемо да је нападнут наш грађанин - сви да сиђемо и да реагујемо. Имамо право да бранимо наше грађане, да бранимо нашу децу", рекао је Кнежевић.

Левичари указују на то да овог скупа није смело да дође.

"Не само до овог скупа, него није смело да дође до тога да државне ингеренције преузимању параполицијске десничарске формације. Очигледно је да власт и држава нису способне због мера штедње да се баве избегличком кризом на безбедносном и хуманом нивоу, већ је то препуштено организацијама цивилног друштва и солидарним грађанима", истиче Иван Велисављевић из Партије радикалне левице.

Представници Коалиције за заштиту деце избеглица и миграната од злостављања и занемаривања позвали су полицију да скуп забрани, што се очигледно, није десило. Коалиција на улицу није изашла, јер сматрају да им данас ту није било место.

"Не желимо да преузимамо исти модел који користе "Народне патроле", узимају правду у своје руке, то је посао за државу. Ми верујемо да држава има капацитете да заштити све своје грађане, али и све странце који се налазе на територији Републике Србије и да ће спречити инциденте", наводи Тамара Влашкалин, из Центра за истраживање и развој друштва ИДЕАС .

Они који би инциденте требало да спрече, а права људи који кроз Србију пролазе заштите, претходних дана су их кршили. Томе су недавно сведочили активисти Инфо Парка.

"Ми смо видели да су они мирне и ненасилне мигранте који су боравили у парковима или зони око Београда на води претресали и тражили да подигну руке увис, а затим их брутално премлаћивали, вербално их злостављали повицима да иду одавде, да ће им поломити ноге ако их буду видели поново и тако даље...То су апсолутно недопустиве ствари", каже Гордан Пауновић из Центра за миграције Инфо Парк.

Неопходно је, објашњава Пауновић, мигранте мирно упутити у кампове што је рађено и раније када су рушене бараке иза Железничке станице. Истина је, каже да је сада ситуација незгоднија, јер их, према његовим информацијама, у камповима има око шест хиљада и скоро исто толико ван кампова. Без обзира на то, важно је, подвлачи одговорно управљати миграцијама.

Антимигрантски протест десничара и контрапротест у парку код Економског факултета

Полиција у опреми за сузбијање демонстрација раздвајала је данас поподне две групе демонстраната у парку Луке Ћеловића испред Економског факултета. Учесници скупова који су почели око 17 часова разишли су се нешто пре 19 сати.

С једне стране су биле присталице Народних патрола које су на друштвеним мрежама најавили акцију "Очистимо парк код Економског факултета" захтевајући протеривање миграната из парка. Међу присутнима су били, како преносе медији, и Срђан Ного, некадашњи народни посланик и бивши члан покрета Двери, рашчињени монах Антоније Давидовић и Дамјан Кнежевић, који се на друштвеним мрежама представља као вођа нерегистроване иницијативе „Нема предаје Косова и Метохије“ и организатор такозваних "народних патрола" које су у неколико наврата пресретале мигранте и претиле им.

С друге стране парка организована је акција "Чај солидарности" на коју су позвали Марксистичка организација Црвени, Маркс21, Комунисти Србије, Зрењанински социјални форум, Антифашистичка акција Сомбора, Не рехабилитацији, Панонска антифашистичка организација – ПАОР, А11 – Иницијатива за економска и социјална права, Кликактив – Центар за развој социјалних политика, Центар за југословенске студије, Лезбејска и геј солидарна мрежа, Политички плакат, Бенд Џезболлах и Хор Наша пјесма.

Присталице обе групе су међусбно упућивали поруке скандирањима -  с једне стране се чуло "смрт фашизму и капитализму" а са друге - "бандо црвена" и "усташе", Србија Србима - Ратко Младић".

Присталице "Народних патрола" донели су заставе на којима пише "Косово је Србија", "Нема предаје" и транспарент на енглеском са паролом "Терористи нису добродошли", као и црну заставу са људском лобањом.

Друга страна је имала црвене заставе и транспарент "Добро сте дошли, народном акцијом против батинаша".

У парку није било миграната ни избеглица. Након неколико сати надвикивања окупљени су се разишли.

Према подацима Комесаријата за избеглице и мигранте, у камповима и прихватним центрима у Србији тренутно борави око 6.000 избеглица и миграната, а процене су да се око 1.200 њих налази ван кампова.

(Н1, Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер