петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Одржан протест Удружења радника на интернету испред Владе Србије, симболично спалили пристигла пореска решења. Милош Стојковић: Осам хиљада фриленсера сада морају да плаћају харач наредних десет година
Хроника

Београд: Одржан протест Удружења радника на интернету испред Владе Србије, симболично спалили пристигла пореска решења. Милош Стојковић: Осам хиљада фриленсера сада морају да плаћају харач наредних десет година

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. јануар 2023.

Удружење радника на интернету (фриленсери) протестовали су испред Владе Србије због начина опорезивања дохотка и висине пореских стопа. Они су симболично спалили пореска решења која су им стигла.

Председник удружења Миран Погачар је рекао да траже да нема наплате од 2017. до 2020. године.

„И свакој мајци да се да право на трудничко и породиљско. Тражили смо и умањење постотка за четири одсто, што није велико. Ово што они траже је превише“, наводи Погачар.

Милош Стојковић, фриленсер из Ниша, каже да је упао у дужничко ропство.

„Није најгоре што нас нико није обавестио за плаћање пореза, најгоре је што су фриленсери отишли сами до Пореске и сами питали, тада су им одговарали не можете, јер немамо начина на који можемо да вас опорезујемо. Да је било све у реду, ми бисмо се легализовали као што смо данас. Ја верујем на реч председнику Републике, верујем у оно што је рекао на две државне телевизије да се порез фриленсерима неће опорезивати ретроактивно већ од дана доношења закона. Фриленсери без помоћи динара државе одлазе у свет и доносе сваког дана по један златник и на краху месеца доносе ковчег са златом. Зар те људе треба уништити“, упитао је он.

Како је рекао фриленсера је сада осам хиљада и „морају да плаћају харач наредних десет година“.

„Фриленсери су хтели да плате, али им држава није дозволила и држава треба да преузме неку одговорност. Крајњи циљ треба да буде да сви заједно одемо до тога да имамо представника у Скупштини, имамо представника Мирана Погачара, да каже да фриленсери нису лопови“, поручио је Стојковић.

Држава је током протеста 2021. године пристала да неплаћене пореске обавезе на приход за пет година уназад измире у ратама током наредних десет година, а за 2023. годину је договорен нови модел опорезивања али им није признато право на трудничко и породиљско одсуство. Те пореске обавезе и текуће оптеретиће њихов доходак за око 50 одсто због чега су незадовољни.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер