петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Без помирљивих тонова на крају прве рунде дијалога власти и опозиције уз посредовање Европског парламента, наставак дијалога сутра у 9 сати; опозиција данашње разговоре види као мучне
Хроника

Београд: Без помирљивих тонова на крају прве рунде дијалога власти и опозиције уз посредовање Европског парламента, наставак дијалога сутра у 9 сати; опозиција данашње разговоре види као мучне

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. октобар 2019.

Прва рунда међустраначког дијалога уз посредовање бившег посланика Европског парламента Кнута Флекенштајна, одржана је у Скупштини Србије. Представници владајуће већине критиковали су опозицију да је конфузна и да не зна шта хоће. Док СНС најављује измене закона који се тичу изборног процеса, странке које нису на власти данашње разговоре виде као мучне.

Како је речено, други састанак је заказан за сутра у девет сати.

Дијалог је почео око 15 сати у згради Народне скупштине у Улици краља Милана у Београду, а око 19 сати је већина учесника дијалога напустила зграду чиме је прва рунда разговора завршена.

Посланик Српске напредне странке Владимир Ђукановић најавио је по изласку из зграде Скуптине, да ће се у скупштинској процедури наћи одређене измене и допуне закона које се тичу изборног процеса, првенствено закона о Агенцији за борбу против корупције, као и да ће доћи до одређених промена у вези са бирачким списком и финансирањем странака.

Он је оптужио опозицију да није дала ништа конкретно као предлог, "осим широке приче да им све смета", а у сличном тону је говорио и председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма који је оценио да опозиција није изнела аргументе за своје тврдње.

Председник Либерално-демократске странке Чедомир Јовановић изјавио је, с друге стране, да мисли да никога толико не воли да би му пожелео састанак попут данашњег.

“Искрено да вам кажем, ја не желим да бирам између Вучића и Ђиласа, Тадићем никада нисам био одушевљен, али ова је земља оваква каква је највише због нас политичара (…) Није ваљда да законом ми треба да регулишемо шта је пристојност, да не смемо да вређамо једни друге, да престанемо да говоримо у парламенту и у политици онако како људи не говоре ни на улици“, казао је Јовановић и поручио да је предизборна влада била и остала предлог ЛДП-а.

Председник Нове странке рекао је да су разговори били тешки, јер се говорило о тешким темама, али да је добро што су се представници Европског парламента укључили у дијалог у Србији, и да они треба да схвате да је делимично њихова одговорност, и до сада и од сада за оно што се дешава у Србији.

Оценио је да је "та добра жеља за стабилократијом једнако стаљинизам и да не доноси ништа добро ни на кратке ни на дуге стазе".

Посланик Странке демократске акције Санџака Енис Имамовић казао је да нису претерани оптимисти о коначном позитивном исходу ових разговора, али да желе да разговорају и да дијалогу пруже шансу.

Састанку су присуствовали посланици СНС Владимир Орлић и Владимир ђукановић, из Социјалистичке партије Србије Ђорђе Милићевић и Жарко Обрадовић, Јединствене Србије Драган Марковић, Покрета социјалиста Ђорђе Комленски и Бојан Торбица, Социјалдемократске партије Србије Милорад Мијатовић и Народне сељачке странке Маријан Ристичевић и посланица Савеза војвођанских Мађара Елвира Ковач.

Из опозиционих редова на састанку су били председник Социјалдемократске странке Борис Тадић и шеф посланичког клуба СДС Марко Ђуришић, председник Нове странке Зоран Живковић, посланица Странке модерне Србије Татјана Мацура, председник Либрално демократске партије Чедомир Јовановић, преседник Лигесоцијалдемократа Ненад Чанак, Странке демократске акције Санџака Енис Имамовић.

Од ванпарламентарних странака састанку су присуствовали Покрета слободних грађана (ПСГ) Павле Грбовић и Петар Милетић и председник Српског партиотског савеза (СПАС) Александар Шапић.

Данас су разговори били на тему међустраначког дијалога, а ту сесију је водила председница парламента Маја Гојковић, док је другу сесију о унапређењу услова за одржавање парламентарних избора 2020. године водио потпредседник парламента Владимир Маринковић.

Састанак је почео око 15 часова у Скупштини Србије у Улици краља Милана и предвиђено је било да са радном вечером траје до 21.30.

Дијалог уз посредство европских парламентарца наставља се сутра.

Међустраначки дијалог уз посредовање бившег посланика Европског парламента Кнута Флекенштајна, почео је у Скупштини Србије. Разговорима присуствују представници свих странака владајуће коалиције, као и опозиционих партија: ЛДП-а, СДП-а, ПСГ-а, СМС-а, СПАС-а и Нове странке. Дијалог се одржава по "Четам хаус" правилима што подразумева да његови учесници не комуницирају са медијима док не дођу до конкретног решења.

Дијалог је почео око 15 сати у згради Народне скупштине у Улици краља Милана у Београду. Како јавља репортерка Н1, у зграду су ушли Кнут Флекенштајн, затим представници владајуће коалиције: делегацију Српске напредне странке предводи Владимир Орлић, социјалисте Ђорђе Милићевић и Жарко Обрадовић.

Дијалогу присуствују и Марјан Ристичевић, Драган Марковић Палма, Владимир Маринковић, те представници ПУПС-а и Покрета социјалиста.

То је прва рунда, од три предвиђене до краја године, а данас су планиране две сесије, на којима ће шефови посланичких група и представници странака имати по пет минута за обраћање.

Изасланици Европског парламента су Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн.

Ту су и представници свих опозиционих странака које су претходно најавиле учешће: Либерално-демократске партије, Социјалдемократске странке Бориса Тадића, Покрета слободних грађана, Српског патриотског савеза Александра Шапића, Странке модерне Србије и Нове странке, као и посланик групе "Нова Србија - Покрет за спас Србије" Ђорђе Вукадиновић.

Странке окупљене у Савезу за Србију, као што је то и раније речено, не учествују у разговорима.

Репортерка Н1 јавља да се у једном тренутку испред зграде појавио председник Демократске странке Зоран Лутовац који је, међутим, објаснио да туда само случајно пролази и да демократе не учествују у данашњим разговорима, али настављају борбу за фер изборне услове.

Састанку не присуствују ни Српска радикална странка и Демократска странка Србије.

Уочи почетка дијалога, активисти иницијативе Не давимо Београд поставили су испред зграде Скупштине неку весту тепиха сачињеног од насловних страна свих српских таблоида како би, како су објаснили, указали на обим проблема у српским медијима.

Покушали су да уђу у зграду Скупштине, али им обезбеђење није дозволило пошто нису на списку.

Радомир Лазовић из Иницијативе рекао је да нису добили позив за разговор са представницима власти и Европског парламента.

У разговорима у Скупштини учествују и представници Црте, ЦеСИД-а, Фондације за отворено друштво, али и шеф кабинета председнице Владе Милош Поповић који је иначе цлан Владине радне групе за унапређење изборних услова.

Разговори се воде у пет сесија, о пет кључних тема: изборни услови, надзорна тела, медији, бирачки списак и финансирање кампање. Планирано је да трају до касно вечерас, а биће настављени и сутра.

У Скупштини представници власти, опозиције и ЕУ уочи почетка дијалога о изборним условима

Уочи почетка међустраначког дијалога о изборним условима уз посредовање Европског парламента, у Скупштину Србије су око 15 часова дошли представници више странака владајуће коалиције и опозиције као и бивши посланик ЕП Кнут Флекенштајн и шеф Делегације ЕУ у Београду Сем Фабрици.

 (Н1, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер