четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Специјални суд у поновљеном поступку осудио на по 30 година Радомира Марковића и Милана Радоњића, а Ратка Ромића и Мирослава Курака на по 20 година затвора због убиства Славка Ћурувије
Хроника

Београд: Специјални суд у поновљеном поступку осудио на по 30 година Радомира Марковића и Милана Радоњића, а Ратка Ромића и Мирослава Курака на по 20 година затвора због убиства Славка Ћурувије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. децембар 2021.

Судско веће Специјалног суда је у поновљеном поступку прогласио кривим некадашње припаднике Службе државне безбедности (СДБ) Радомира Марковића, Милана Радоњића, Ратка Ромића и Мирослава Курака, за убиство новинара и издавача Славка Ћурувије. Суд је Радомира Марковића и Милана Радоњића осудио на по 30 година затвора, а Ратка Ромића и Мирослава Курака на по 20 година затвора. Адвокатица Зора Добричанин Никодиновић изјавила је да ће се жалити на пресуду.

Како је саопштено из Специјалног суда, осуђенима ће у казну бити урачунато време проведено и притовору, а Радоњићу и Ромичу и време проведено под мером забране напуштања стана, уз примену електронског надзора.

Радоњићу и Ромићу је решењем суда продужена мера забране напуштања стана, без одобрења суда, уз примену електронског надзора. Та мера, како је саопштено из суда, може трајати док за то постоји потреба, а најдуже до правноснажности пресуде, односно до упућивања окривљених на издржавање кривичне санкције, која се састоји у лишењу слободе.

На основу одредбе члана 258 став 4 ЗКП-а оштећена Јелена Ћурувија-Ђурица и оштећени Раде Ћурувија упућују се на парнични поступак ради остваривања имовинско правног захтева, додаје се у саопштењу суда.

Подсетимо, и у претходној пресуди коју је Апелациони суд укинуо, и вратио на поновно суђење, некадашњи шеф СДБ Марковић био је осуђен на 30 година затвора, као и некадашњи шеф београдског центра СДБ Радоњић, док су на по 20 година затвора били осуђени Ромић и Курак, који је и даље у бекству.

Тужилац Миленко Мандић је и на поновљеном суђењу затражио да им се изрекну казне од по 40 година и истакао да је Ћурувија био патриота који је јавно говорио да је тадашњи председник државе Слободан Милошевић одговоран за цивилизацијску пропаст Србије.

Одбрана је затражила да оптужени буду ослобођени, тврдећи да је поступак покренут како би се окривио Милошевић за све лоше што се десило деведесетих година прошлог века.

Првооптужени за убиство Ћурувије, Марковић, се налази на издржавању казне од 40 година. Осуђен је у случајевима атентата на Вука Драшковића, „Ибарска магистрала“ и „Будва“, као и убиство Ивана Стамболића.

На пресуду Специјаног суда су се жалили и тужилац и одбрана, а судско веће Апелационог суда је одлучило да су жалбе основане и вратило случај на поновно суђење.

То Веће је оценило да је суд „прекорачио оптужбу и повредио принцип идентитета оптужбе и пресуде“ јер је у њој наведено да је на Ћурувију пуцало Н.Н. лице, док су Ромић и Курак помагали, мада су у оптужници означени као непосредни извршиоци.

Прецизирало је да се у пресуди „не наводи ниједан једини доказ на основу којег је првостепени суд утврдио са несумњивом извесношћу присуство још једног лица на лицу места и то непосредног извршиоца“ и наложило му да отклони недостатке.

У укинутој пресуди, суд је „поклонио пуну веру“ исказу Бранке Прпе, према којем се разликују изгледи убице и Курака, што је тужилац објаснио „сужењем свести“ услед великог страха. У тренутку напада, Прпа је била са Ћурувијом, и задобила повреду ударцем пиштоља по глави.

Ћурувија је убијен 11. априла 1999. на Ускрс, за време НАТО бомбардовања, по, како је у оптужници наведено, „налогу Н.Н. лица из највиших структура власти“.

То је учињено „из ниских побуда, због његовог јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти“, а „ради очувања постојеће структуре власти“.

У оптужници је дат детаљан описа економског уништавања Ћурувијих новина, „Дневног телеграфа“ и „Европљанин“, непосредно пред убиство, кажњавањем по тадашњем Закону о информисању, као и део прислушкиваних разговора из којих се виде његови пословни планови и политички контакти.

У хаустору, испред стана у којем је становао Ћурувија, убица му је дошао с ледја и из велике близине испалио рафал из аутоматског пиштоља „шкорпион“. Затим је додатно пришао и испалио му још један рафал, у главу, док је лежао на земљи.

Добричанин Никодиновић: Жалићемо се на пресуду, јасно да убица Ћурувије није био данас на суду

Адвокатица Зора Добричанин Никодиновић изјавила је новинарима да ће се жалити на пресуду и да је свима јасно да убица Славка Ћурувије данас није био на суду нити на оптуженичкој клупи.

„Ми смо предлагали низ доказа како би се разрешило ко је убио Ћурувију“, рекла је Никодиновић, која брани Милана Радојичића и Ратка Ромића.

Она је рекла да није очекивала неку „магију“ на данашњем суђењу.

„Дошли смо, жаргонски речено, да примимо метак јер у 99 одсто случајева када суд укине пресуду и врати истом већу без изводјења нових доказа – пресуда остаје иста“, казала је Никодиновић.

Адвокат Ружић задовољан пресудом

Адвокат Слободан Ружић, заступник деце Славка Ћурувије, рекао је да је задовољан пресудом и да је очекивао такву, јер на поновљеном суђењу нису извођени нови докази у односу на раније.

„Зато није ни било разлога да суд промени свој став у односу на раније укинуту пресуду“, рекао је Ружић новинарима испред зграде Специјалног суда.

Он очекује да ће се одбрана жалити, подсећајући да се тужилаштво такодје жалило на ранију пресуду.

Он је рекао како очекује да ће то сада учинити само на висину казне.

Ружић је навео и да је суд увео Н.Н. лице на непосредног извршиоца јер је нашао да су се оптужени Ратко Ромић и Мирослав Курак разговарали телефоном непосредно пре убиства Ћурувије, што значи да нису ни могли бити заједно како тврди тужилаштво.

„Очекујем да ће у писаној пресуди када буде достављена, суд дати детаљније образложење“, рекао је Ружић.

Председавајућа већа: Пресуда за убиство Ћурувије донета већином гласова

Председавајућа трочланог већа Специјалног суда Снежана Јовановић рекла је, изричући пресуду оптуженима за убиство новинара Славка Ћурувије, да је пресуда донета већином гласова чланова већа.

Она је рекла да у пресуди нема суштинских измена у односу на ранију, коју је Апелациони суд укинуо и вратио на поновно суђење.

Према њеним речима, оптужени Ратко Ромић и Мирослав Курак су непосредно пре убиства Ћурувије разговарали телефоном тако да нису могли да буду заједно, како то тврди тужилаштво – што значи, нагласила је, да нису ни могли да буду непосредни извршиоци.

Како је рекла, непосредни извршилац је Н.Н. лице којем су Ромић и Курак преносили информације о кретању Ћурувије.

Апелациони суд је укинуо њихову ранију пресуду, сматрајући да је увођење Н.Н. лица као непосредног извршиоца прекорачена оптужница.

Изричући пресуду, Јовановић је рекла да је некадашњи шеф Службе државне безбедности (СДБ) Раде Марковић упознао тадашњег шефа београдског центра Милана Радоњића са планом за убиство Ћурувије.

Како је навела, Радоњић је потом са тим планом упознао Ромића и Курак, такође чланове СДБ.

(Н1, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер