петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бил Гејтс: Услови живота су се значајно побољшали од 2000. године, чак и за најсиромашније становнике света
Хроника

Бил Гејтс: Услови живота су се значајно побољшали од 2000. године, чак и за најсиромашније становнике света

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. септембар 2019.

 Услови живота су се значајно побољшали од 2000. године, чак и за најсиромашније становнике света, али милијарде су и даље жртве велике неједнакости, закључак је трећег годишњег извештаја Фондације Била и Мелинде Гејтс.

У извештају се процењује колико су земље света напредовале ка остварењу Циљева одрживог развоја Уједињених нација, а реч је о 17 мера за које је већина чланица УН обећала да ће их остварити до 2030.

Фондација Била и Мелинде Гејтс објавила је извештај уочи почетка Генералне скупштине УН у Њујорку, у жељи да светске лидере подсети на напредак у борби против сиромаштва и болести, али и на области где су статистике и даље алармантне.

Филантроп и оснивач Мајкрософта каже за Глас Америке да се, упркос успесима, неки циљеви не остварују довољно брзо.„Колико год да смо напредовали, у многим земљама и даље више од 10 одсто деце умре пре пете године, у богатим земљама је то мање од једног процента. Идеја да у било ком делу света та стопа износи 10, скоро 15 одсто је недопустива и требало би да нас снажно мотивише да радимо још више и боље”, каже Бил Гејтс (63).

Од свог настанка 2000. године, Фондација Била и Мелинда Гејтс уложила је милијарде у побољшану вакцинацију и исхрану, борбу против маларије и других болести, изградњу иновативних тоалета и стварање добрих база података да би се идентификовали проблеми. Гејтс наглашава да је напредак у глобалном здравству бољи него што је Фондација очекивала, али да има још доста изазова.„Још нисмо завршили са дечијом парализом, а када њу искоренимо, мораћемо да се позабавимо маларијом. Број смртних случајева од маларије је опао, али и даље 400.000 деце, посебно у Африци, умире од ње сваког дана. Немамо много средстава. Надао сам се да ћемо имати вакцину против ХИВ-а. Имаћемо је... мислим у наредних десет година, али то је трајало дуже него што смо очекивали”, казао је Гејтс.

У извештају се остварење циљева, посебно у здравству и образовању, посматра кроз призму географије и пола. Велика стопа смртности и ниски нивои образовања и даље постоје у афричком региону Сахел, као и деловима Пакистана, Авганистана и северне Индије. Девојчице добијају мање формалног образовања од дечака и мање прилика за запошљавање.

Гејтс каже да владе имају примарну улогу у решавању светских проблема у здравству и образовању, али да је неопходно мобилисати нову генерацију младих активиста и иноватора, да би се владама и појединцима скретала пажња на туђа страдања, понекад далеко од њих.„Мислим да је свима стало до других људи. Да су ти проблеми у вашем комшилуку, да током шетње видите дете са грозницом, или дете које гладује или не може да иде у школу - рекли бисте - то су моји суседи, видим шта се дешава. И на том директном нивоу, били бисте емотивно ангажовани и желели да решите проблем. Изазов је када су ти проблеми далеко, јер ретко ко има прилику да види и потребе на терену и напредак. Што више људи оде у посету тим земљама тим боље, јер ретко ко се врати, а да није дубоко потресен и да не каже - ово мора да ми буде приоритет”, каже Гејтс, преноси Танјуг.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер