петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши официр Кфора: Ејупи пуштен из Бондстила јер је радио за ЦИА, хтели смо да будемо ослободиоци, а дозволили смо да терористичка ОВК постане косовска полиција
Хроника

Бивши официр Кфора: Ејупи пуштен из Бондстила јер је радио за ЦИА, хтели смо да будемо ослободиоци, а дозволили смо да терористичка ОВК постане косовска полиција

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. август 2019.

Норвежанин Кристијан Каш, бивши официр Кфора задужен за односе са јавношћу, изјавио је да је Флорим Ејупи, којем је суђено за напад на аутобус Ниш експреса 2001. када је убијено 12 Срба а више њих повређено, пуштен јер је радио за ЦИА.

Каш је за лист Политика рекао да је "немогуће" побећи из Бондстила, где је Ејупи био затворен, већ је он пуштен.

"Главни истражитељ Џо Мекалистер био је много бесан на Кфор јер је асфалтирана рупа на путу која је настала услед експлозије. Изговор је био да мора да буде нормализован саобраћај. Мекалистер је хтео да ухапси Ејупија, али он је заправо радио за ЦИА", рекао је Каш, додајући да је то што каже доказао Мекалистер.

Према његовим речима, када је мисија дошла на Косово требало је да "уведе полицијски час, војни закон".

"Уместо тога, хтели смо да будемо хероји, ослободиоци. Дозволили смо да терористичка ОВК постане косовска полиција", рекао је Каш, говорећи о највећим грешкама међународне мисије.

Моли патријарха да буде примљен под окриље СПЦ

Каш је рекао да је "његов циљ да се бори да Норвешка повуче признање такозваног Косова".

"Већ сам са многима разговарао о томе, а као члан партије Демократија, пре две године, покушао сам да уђем у парламент. Да се то десило предложио бих влади да повуче признање", рекао је Каш.

Лист пише да је Каш дошао на Косово крајем 2000, да је имао чин мајора и да је тамо провео седам месеци, а да данас живи на релацији Србија - Норвешка.

Послао је званичну молбу патријарху Иринеју да, као хришћанин лутеранске вероисповести, буде примљен под окриље Српске православне цркве.

(Бета, Политика) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер