петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Бесплатне акције одоше на Кипар
Хроника

Блиц: Бесплатне акције одоше на Кипар

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. август 2010.

Бесплатне акције Нафтне индустрије Србије од српске сиротиње покуповале су фирме са егзотичних острва „кипарских, британских, девичанских“... Користећи безизлазну ситуацију људи из Жагубице, Књажевца, Лесковца, Блаца, спретни бизнисмени дошли су до деоница које ће им, сасвим је сигурно.

Пословање преко егзотичних острвских оф-шор зона је слаба тачка домаћих бизнисмена. Многима од њих сва имовина у Србији води се на фирме са Кипра, Британских Девичанских острва... Иако је овај вид пословања легалан и користе га многи богаташи широм света, у случају откупа бесплатних акција вероватно је искоришћен да се не би сазнало ко препродаје ове вредносне папире.

А прича о трговини бесплатним акцијама највећих јавних предузећа почела је када се сазнало да ће 4,8 милиона грађана добити по пет деоница НИС-а. Било је доста дезинформација о трговини, али ствари су постале конкретније када је почела подела у јануару јер је тада легално могло да се тргује. Тако је брокерска агенција Еуро Финекс брокер из Београда откупила око 5.000 акција од грађана. Узалудни су били апели државе и већине брокера да се не продају деонице јер је за то Београдска берза најбоље место, а због тога што ће вредност са 500 динара по акцији са протеком времена бити већа.

Очајни грађани Жагубице, Лесковца, Књажевца, Блаца, Пожаревца, Смедерева нису могли да чекају. Није им замерити јер је у тим срединама свака хиљадарка велика као кућа.

– Ако је у Лесковцу просечна плата, не рачунајући јавни сектор, 10.000 динара, шта некоме значи 2.500 динара за пет акција НИС-а. Мени се чини ништа. Причам стално људима да то не раде, али џаба. Кажу, све је легално. Јесте. Они купују по закону, ови продају. То је реалност Србије. Кад некоме две, три хиљаде динара значе толико много – каже Светомир Јовановић, новинар из Лесковца.

Номинална вредност деоница НИС-а је пет евра и то су Руси обавезни да понуде свима. Упркос заосталим дуговањима НИС ће, скоро је сигурно, изаћи на зелену грану јер су ретке компаније у свету које су губиташи а раде с нафтом и гасом. Обично имају профите који се броје у милијардама, долара или евра. То ће се кад-тад десити и са НИС-ом, што знају власници фирми са егзотичних острва. Да не буде забуне, све агенције које су куповале деонице радиле су то по закону јер ниједан пропис не може да забрани да неко прода оно што има.

Док смо чекали да се јави директор брокерске куће Еуро Финекс брокер Борислав Кнежевић, забављала нас је чувена музика из филма „Кум“.

– Они за које смо куповали акције, колико знам, хтели су да део одмах препродају, а нешто да задрже. Крајни клијенти чекају излазак на Берзу, колико је мени познато, тамо ће да тргују – каже Кнежевић, и додаје да су ишли у најсиромашније крајеве јер је тамо понуда била највећа.

На питање ко су власници фирми за које су радили, он каже:

– Мислим да су Словенци или неки наши. Углавном су фирме са неких егзотичних острва. Нама то није битно. Ми смо били посредници, зарадили смо на провизији. Све је по закону. Хтели смо краткорочну зараду. Колико сам чуо, партнери очекују да цена на Београдској берзи буде око 800 динара – каже Кнежевић.

Елем, сви који су продали пет акција изгубили су 1.500 динара. За почетак. У рачуници би могло да им „помогне“ и недавно основано Удружење грађана „Акционар“. Едукација је једини лек против пљачкања сиротиње у овом случају и то хоће ово удружење и да уради.

– Ми смо се и организовали да бисмо спречили да најсиромашнији грађани продају акције за багателу. Заиста не мислим да грађани Србије треба да поклоне 20 одсто акција НИС-а некоме. Желимо да пробудимо свест да су и акције имовина, као ауто или стан – каже Александар Станимировић, заступник „Акционара“.

Али услуге Удружења нису бесплатне јер је годишња чланарина 90 динара. Рекло би се ситница, али ако 50.000 акционара, један одсто од укупно могућих, помножимо са 90 динара, дођемо до 4,5 милиона. Овај новац је довољан да десетак људи прима годину дана просечну плату од 34.000 динара, републички просек у јуну.

– Планирамо да обиђемо целу Србију. Можете да замислите колики су трошкови такве кампање. Сва средства која прикупимо по закону могу да се троше само за остваривање програмских циљева Удружења. Сада нико није запослен, нико не прима плату. Вероватно ће неко морати да буде запослен, али зараде ће бити минималне – одговара Станимировић, и додаје да је интересовање велико и већ имају пар стотина чланова.

На питање хоће ли им грађани после свих превара поверовати, он каже: „Ми нисмо агенција, ми смо удружење. Нико не стоји иза нас.“

Душан Белановић из Агенције за приватизацију каже да су представници државе увек говорили да је боље сачекати.

Процес трговања на Берзи је једноставан, каже он, грађанима не треба неко да их саветује са стране да постају чланови неког удружења. На шалтеру пошта добиће, каже Белановић, све информације и савет који би добили и од брокера. И за прву трговину неће плаћати провизију.

Он истиче да акцијама није могло да се тргује док су биле у форми права, али када су подељене то се променило.

– Не можемо да забранимо некоме да прода акције, то би било ограничавање њихових права. Говоримо стално да се грађани распитају и да не тргују пре појављивања деоница на Београдској берзи – објашњава Белановић.

Зашто НИС није већ на Берзи?

Акцијама НИС-а ван Београдске берзе могло је да се тргује до 23. јуна када је ова компанија, од прошле године у власништву руског „Гаспром њефта“, постала отворено акционарско друштво.

– НИС је постао отворено акционарско друштво, регистровао се тако у Агенцији за привредне регистре, и према прописима два дана после усклађивања са Централним регистром морао је да буде на Берзи. НИС је, колико знам, поднео захтев да изађе на Берзу – каже један брокер.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер