петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Мексиканци подижу цену „Телекома“
Хроника

Блиц: Мексиканци подижу цену „Телекома“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. новембар 2010.

БЕОГРАД - Заинтересованост најбогатијег човека на свету Карлоса Слима за куповину 51 одсто Телекома Србије јесте добра вест која повећава конкуренцију на тендеру и повећава шансе да добијемо одговарајућу цену – каже у интервјуу за „Блиц“ Јасна Матић, министарка телекомуникација, поводом најаве да ће власник мексичке телекомуникационе компаније „Америца Мовиле“ ове недеље откупити тендерску документацију за приватизацију Телекома Србија.

Да ли вас је интересовање најбогатијег човека на свету изненадило?

 То је сигурно добра вест јер је уз компаније које су већ откупиле документацију – Дојче телекома, Франс телекома и Телекома Аустрија, реч о четири озбиљна играча који су успешни оператери са великим бројем корисника и које би биле одличан стратешки партнер за Телеком. То је и потврда да домаће тржиште има потенцијал.

Да ли очекујете неизвесну борбу?

– Ако се ове компаније појаве на тендеру, односно поднесу понуде, уложиће све своје ресурсе и енергију да победе.

Да ли је тачно да је баш због Карлоса Слима и продужен рок за откуп тендерске документације са 26. новембра на 10. децембар?

– Не знам, процедуру спроводи Министарство финансија. Колико сам разумела, рок је продужен због великог интересовања.

Када ћемо знати ко је поднео понуду?

На новчане понуде чекаће се до 21. фебруара.

После се иде на аукцију?

– Тако је договорено.

Када очекујете да се цела процедура заврши?

– Врло брзо.

Да ли се зна шта се у Телекому продаје, пошто се раније није знало? Продајемо ли инфраструктуру?

– Да, продајемо 51 одсто власништва целе компаније. То укључује како власништво у Црној Гори и Републици Српској, тако и целокупно власништво Телекома.

Да ли је постигнут неки договор са грчком компанијом ОТЕ да продају својих 20 одсто у Телекому, како би држава онда продала само 31 одсто?

– Начелни договор је постигнут да грчка страна прода свој део.

Па, да ли онда значи да ми продајемо 31 одсто?

– Продајемо 51 одсто. Договорено је са ОТЕ да прода својих 20 одсто, што значи да бисмо ми онда продали 31 одсто, али без обзира на одлуку грчке стране, биће продат 51 проценат акција компаније, што је битно за успех процеса.

Дакле, продаје ли Србија 51 или 31 одсто компаније?

– Продаћемо колико треба да то буде успешна трансакција.

Многи економисти упозоравају да профитабилну компанију као што је Телеком не треба продати. Да ли су и у Влади била подијељена мишљења око продаје?

– Не, та одлука је донета. Стратешко опредељење Владе је приватизација јавних предузећа, држава није ефикасан власник и управљач у великим предузећима, приватни власник је увек бољи.
Кабинети у 2.910 школа
Шта се дешава са „дигиталном школом“?

– Цео пројекат вреди 1,2 милијарде динара, то је новац Министарства од вишка накнада које Рател наплаћује од телекомуникационих оператера. Мислили смо да је најбоље да то усмеримо према најмлађима и у образовање. Информатичке кабинете добиће 2.910 школа, више од 1.500 имаће кабинете у просеку са 20 радних места, а 1.300 добиће лаптоп и пројектор. У децембру је предвиђено да се постави 15 кабинета, а од јануара до јуна ће бити опремљене све школе које су се пријавиле.

Емитовање дигиталног сигнала следеће године

У априлу 2012. године треба да пређемо на емитовање дигиталног телевизијског сигнала. Стекао се утисак да каснимо с испуњавањем услова?
– Завршавамо два велика тендера по пројектима које нам финансира Европска комисија. До краја године ће с победницима бити закључен уговор и почеће да раде. Они ће нам помоћи да направимо подзаконске акте и све што је потребно да бисмо завршили дигитализацију у року.

Па, да ли каснимо?

– Можда мало, али не толико да то не може да се надокнади. Јавно предузеће Емисиона техника није формирано онолико брзо колико је требало, али од првог јануара ће почети да ради пуном снагом. Такође, тренутно је у при крају тендер за избор понуђача за набавку опреме за дигиталну телевизију у вредности од 10 милиона евра. То, такође, финансира Европска комисија. Јавило се више од 20 фирми и сада се разматрају понуде. У наредних 10 дана знаћемо победника, а монтирање опреме почиње у првој половини 2011. године.

Да ли ће од јануара моћи да се преноси број мобилног телефона, или ће се и с тим каснити?

– Будући да је Рател имао проблема са јавном набавком софтвера за пренос, 1. јануара та услуга неће кренути да функционише, јер касне два месеца. Оно што је кључно у овој области, будући да је такав правилник, мора да почне да функционише што пре.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер