четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Осудом Параде поноса до политичких поена
Хроника

Блиц: Осудом Параде поноса до политичких поена

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. август 2011.

Ни оквиран датум избора још није познат, а већ су све друштвене и државне теме подређене скупљању предизборних поена. Међу темама као што су департизација јавних предузећа, децентрализација Србије и Београда, одбрана Косова, европска агенда и подела јуница нашла се и Парада поноса. Лидери странака, свесни да подршка геј паради у Србији не доноси бирачке гласове, труде се да је што јасније осуде.

Министар полиције, која има посао да штити учеснике параде, тражи покриће од свих државних институција како се не би стекао утисак да је на страни ЛГБТ популације. Градоначелник Београда тврди да је Парада поноса „опасност за град”, а да је његов посао да штити грађане, безбедност и имовину. Подједнако као и његов главни ривал и заменик председника СНС сматра да „Србија има важнијих проблема”. О пречим пословима подучава и градоначелник Јагодине и лидер ЈС, који додаје и хомофобна објашњења о „болеснима”.

Изјаве против одржавања Параде поноса зато што је наводно опасна и по здравље и по безбедност множе се у складу с предизборном тактиком и у нескладу с Уставом. Заштитник за мањине Невена Петрушић упозорава у изјави за „Блиц” да „изјаве којима се осуђује манифестација могу да подстакну насиље и да га на неки начин оправдају”.

- Парада не може да зависи од тога да ли је година предизборна или да ли је у Србији незапосленост велика, јер то нема никакве везе с правом на једнакост и различитост - каже за „Блиц” један од организатора параде Бобан Стојановић из „Квирије”, и додаје да све изјаве посматра као део фолклора на који је навикао, али да је истовремено важно да се држава понаша конструктивно и да „с полицијом несметано теку договори око организације”.

Неодговорне политичке изјаве којима се шири хомофобија посебно су потресле Мирјану Карановић, глумицу која се годинама залаже за одржавање Прајда, као што се и током деведесетих залагала за друге политичке слободе.

- Све те изјаве су бедастоће о којима уопште не могу да разговарам. Не могу да разумем да их изговара особа која се почетком деведесетих побунила против система у коме није било слобода и кад је тај систем говорио да „није време за протесте јер су угрожени национални интереси”. Да се нисмо побунили, не би било преокрета 2000. године. И та особа сад понавља да није време. Јако емотивно то све доживљавам. То је све идиотарија, не може нормалан човек стално да се бави идиотаријама, па живот ми пролази у идиотаријама... - рекла је у афекту Карановићева за „Блиц”.

Једини политичар који је до сада отворено стао у одбрану Прајда, јесте председник Србије и лидер ДС Борис Тадић.

- Учествовање у овој мирној шетњи је легитимно право њених учесника и надлежни државни органи морају да учине све како би она прошла у миру и реду и како би учесници били заштићени од било каквог насиља. Србија мора да обезбеди свим својим грађанима пуну равноправност и безбедност без обзира на националну, верску и политичку различитост, као и разлику у сексуалном опредељењу - рекао је Тадић пре два месеца. Од тада није јавно изнео свој став.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер