уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Поскупљују све животне намирнице
Хроника

Блиц: Поскупљују све животне намирнице

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. август 2010.

Грађане Србије до краја месеца очекује поскупљење свих основних животних намирница. Млеко и млечни производи - сир, павлака, кисело млеко и јогурт већ од данас се продају по цени већој у просеку за око пет одсто. Уље ће наредних дана поскупети за 11 одсто, сокови и алкохолна пића 10 одсто, док се крајем месеца очекују поскупљења брашна, тестенина, слаткиша и свежег свињског и јунећег меса.

Трговци кажу да су већ добили нове ценовнике за папирну галантерију, кућну хемију, средства за личну хигијену, со, шећер и флаширану воду.

Када се свему томе дода да ће Београђани од овог месеца одношење смећа и утрошену воду плаћати по цени већој за око шест одсто, да ће Електропривреда Србије на јесен тражити ново поскупљење струје, да вредност динара стрмоглаво пада, али и да су због редовног усклађивања акциза, цене цигарета протеклих дана кориговане у просеку за пет до 10 динара по паклици, може се рећи да ће грађани бити приморани да додатно стегну каиш - ако је то уопште могуће.

Када је у питању храна, прво ће поскупети млеко и млечни производи, а наредних дана можемо очекивати чак и несташицу млека у продавницама.

Грађани ће већ од данас за производе "Млекаре Суботица" морати да издвајају у просеку пет одсто више новца него до сада. А веће цене најављују и остале млекаре, и то најкасније од половине августа.

Слободан Петровић, директор "Имлека", објашњава да су млекаре биле принуђене на овај потез јер је "због лоших временских прилика улаз сировине у млекаре пао за око 20 одсто, због чега на тржишту млека последњих дана владају несташице".

- Да би се амортизовали губици коопераната због поскупљења сировина за сточну храну, али и ублажиле последице смањене испоруке млека, ми ћемо откупну цену кориговати на 28,5 динара по литру што је за око 10 одсто, док ће цене млека и млечних производа по први пут од 1. децембра 2007. године бити кориговане у просеку за око пет одсто. Изузетак ће бити пастеризовано млеко, чија ће цена једина бити испод нивоа цене из децембра 2007. године. И то за пола динара - каже Петровић.

Млеко не само да ће поскупети већ ћемо га наредних дана и тешко налазити на рафовима, будући да се очекује несташица.

- Да би се тај недостатка компензовао, ми ћемо велики део извоза преусмерити на домаће тржиште, али ни то неће бити довољно. Тако, уместо да заради, Србија ће морати у девизама да плати увоз млека. А свега овога не би било да субвенције у Србији нису оволико мале и да су оне исплаћиване редовно - каже Петровић.

Поред "Имлека" и "Млекаре Суботица", поскупљења својих производа најавиле су и "Млекара Шабац"(три одсто), "Млекопродукт" из Зрењанина (два до осам одсто) и "Сомболед" (од два до 11 одсто).

Од осталих основних животних намирница, очекује се и ново поскупљење уља, а неки трговци су већ добили ценовнике од "Дијаманта" по којима литар уља током наредних неколико дана треба да поскупи за 11 одсто. Лоше вести стижу и од кланичара, јер се до краја овог месеца очекује и поскупљење свежег свињског и јунећег меса.

- Цене товљеника и јунади расту, па се до краја августа очекује да свињетина реално поскупи за пет до десет, а јунетина за пет одсто. Међутим, пошто је куповна моћ јако ниска, цену меса ће на крају одредити однос понуде и тражње - каже Жика Стевановић из крагујевачке кланице "Будућност".

Због раста цена пшенице, до краја августа или најкасније до почетка септембра очекује се и раст цена брашна за око 20 одсто, тестенина за 10 до 20, али и кондитора, пре свега кекса - осам одсто.

Лесковачки пекари повећали су јуче цене хлеба од 15 до 20 одсто, тако да векна белог хлеба у Лесковцу кошта од 22 до 27 динара.

Међутим, ни ту није крај. Трговци најављују да ће према ценовницима које су добили од произвођача и увозника, током августа сокови и алкохолна пића поскупети за 10 одсто. А на списку производа за поскупљење су и со, папирна галантерија, вода, шећер и кућна хемија и средства за личну хигијену.

Економиста Александар Стевановић из Центра за слободно тржиште каже да грађани и даље плаћају данак лоше политике.

- Динар ће падати све док нам се не деси прилив девиза који ће бити контратежа слабљењу домаће валуте. Да би нам било боље, Србији је потребан стабилан прилив инвестиција, и добро пословно окружење. А ми немамо ни "д" од доброг. Што значи, наставићемо да плаћамо данак лоше политике која је у овој земљи вођена последњих 10 година - каже Стевановић.

Министар трговине: Струја и гас неће поскупети

Министар трговине Слободан Милосављевић изјавио је да у наредном периоду нема места поскупљењу хлеба, као и да држава неће дати сагласност за повећање цена струје и гаса, све док су замрзнуте плате и пензије. На захтев пекара да дође, због повећања цене брашна до поскупљења хлеба, Милосављевиће је подсетио да се још увек користе залихе од пошле године и да нема оправданих разлога за таквим захтевом. "Уколико дође до неоправданог и непримереног поскупљења брашна и хлеба, реаговаће Дирекција за робне резерве", указао је Милосављевић.

Пад стандарда:

Просечна плата                     Комуналије и струја   Гориво (60 л)

Јун 2008. 32.648 (412 евра)       7.700                            6.642

Јун 2009. 31.768 (341 евро)       8.500                           6.042

Јун 2010. 34.161 (322 евра)       8.850                           7.165

* Износи у динарима

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер