петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: "Путин долази да затражи од Србије да не уђе у НАТО "
Хроника

Блиц: "Путин долази да затражи од Србије да не уђе у НАТО "

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. фебруар 2011.

БЕОГРАД - Главни посао који руски премијер Владимир Путин треба да обави приликом посете нашој земљи, најављене за 23. март, јесте да затражи од Србије да не уђе у НАТО. То је веома повољна ситуација за Србију јер тиме добијамо прилику да Западу покажемо да се и друга велика сила интересује за нас, а да, с друге стране, донесемо одлуку каква ће показати ЕУ да смо самостални, да водимо политику која је у интересу Србије и у којој нема ничега антизападног нити антиисточног - каже за “Блиц” проф. др Радослав Стојановић, бивши дипломата.

У том смислу се тумачи и симболика датума Путинове посете, дан уочи 12-годишњице почетка НАТО бомбардовања Србије. Осим тога, захтев Путина био би и логичан наставак тема отворених током посете руског председника Дмитрија Медведева Србији 2009. године, када је државном врху Србије изложен концепт нове безбедносне архитектуре који је требало да представља неку врсту реформе ОЕБС-а и одговор ширењу НАТО-а у непосредној близини Русије.

Путинова посета дешава се у трентку једне од озбиљних политичких криза у последњем периоду, па су многи аналитичари оценили да иза посете стоји план Русије да, у тренутку када је одлучност политичке елите и поверење грађана у европску будућност пољуљано, прошири и продуби свој утицај на овим просторима.

Ово је уједно и прва Путинова посета Србији после 2001. године, а будући да су у том периоду односи наше две земље узнапредовали у многим областима, очекује се да ће се ова прилика искористити за договор низа конкретних сарадњи између Србије и Русије. Слично мисли и Константин Никифров, директор Института за словенске студије Руске академије наука.

- Ова посета ће, пре свега, бити усмерена на економску сарадњу и за очекивати је да се потпише низ споразума у енергетском, трговинском, културном сектору, као и у другим секторима. Нема сумње да ће бити речи о Јужном току - каже Никифоров, који ову посету види и као прилику да се свету пошаље порука о добрим односима Србије и Русије, потврди став Русије о Косову и подржи истрага о трговини органима.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер