четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Векна хлеба поскупљује на 70 динара
Хроника

Блиц: Векна хлеба поскупљује на 70 динара

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. март 2011.

Београд - Бели хлеб Т-500, у народу познатији као хлеб “сава”, до краја априла поскупеће на 70 динара по векни, поручују пекари. Разлог за ново поскупљење јесте нова цена струје која ће почети да се примењује од 1. априла, као и очекивани раст цена пшенице и брашна.

Од последње корекције цена хлеба прошло је свега двадесетак дана. Тада је цена ове намирнице са 44 коригована на најчешћих 50 до 55 динара по векни. Таман када су грађани помислили да цена хлеба више не може да иде горе, из пекарске индустрије стижу најаве о новим ценовницима које ће почети да примењују најкасније до краја априла.  

- Цене пшенице и брашна не престају да скачу. Килограм пшенице сада кошта од 29,5 до 31, а брашна од 42 до 48 динара без ПДВ. Очекује се да ће цене ових производа у наредном периоду отићи за додатних 10 до 15 одсто, чиме би пшеница отишла на 35 динара по килограму, а брашно на 50 динара без ПДВ-а. Када се томе дода најављено поскупљење струје чије примена креће од 1. априла, цена хлеба до краја следећег месеца мораће бити коригована на 70 динара по векни - каже за “Блиц” Зоран Пралица, председник Уније пекара Србије, која окупља око 7.000 приватних пекара у земљи.

У Београдској пекарској индустрији и “Класу”, највећим произвођачима хлеба у Србији, јуче нисмо добили конкретан одговор за колико ће цене њиховог хлеба бити кориговане.

- Повећање трошкова електричне енергије утицаће доста на наше пословање, јер користимо велике количине струје. То је све што вам у овом тренутку могу рећи - каже Чахид Нури, генерални директор “Класа” и БПИ.

Иако је Министарство трговине раније најављивало да ће у циљу очувања цене хлеба из Робних резерви пекарима бити обезбеђена нова, додатна позајмица пшенице, ниједан уговор о позајмици још није потписан.

Упућени кажу да због великих количина које су отишле у извоз, пшенице у Србији неће бити довољно до следеће жетве, због чега ћемо бити принуђени да већ у мају и јуну увозимо ову житарицу. А то ће, уколико држава не скине царину на увоз, значити ново поскупљење и брашна и хлеба.

Србија ће увозити пшеницу

Могућност да Србија почне да увози пшеницу јуче је потврдио и Вукосав Саковић, директор Фонда за жито. "До краја фебруара је из Србије извезено 615.000 тона, што је 115.000 тона више од планираног, па ће због тога Влада вероватно интервенисати на тржишту пшенице. Ако се настави извоз, начеле би се оне количине жита које треба да се троше до жетве", казао је Саковић. Он је додао да је тешко проценити колико ће пшенице недостајати, али и да то не би требало да буде више од 10 одсто већ извезене количине.

Саковић сматра да било која мера мора бити праћена укидањем царина на увоз пшенице, чија општа стопа износи 30 одсто, а у ЕУ она износи 23 одсто. Тиме би домаћа пшеница која је преостала и чува се у складиштима чекајући добру цену била изложена конкуренцији.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер