петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Влада железару у Смедереву платила 40 милиона и један долар
Хроника

Блиц: Влада железару у Смедереву платила 40 милиона и један долар

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. фебруар 2012.

Амерички „Ју-Ес стил“ није од Србије добио само један долар за смедеревску железару већ целих 40 милиона долара, показује уговор о купопродаји у који је „Блиц“ имао увид. Наиме, компанија „Ју-Ес стил Србија“ имала је дуговања према сестринској фирми „Ју-Ес стил“ у словачким Кошицама и тај дуг Србија је уговором наследила и исплатила.

Реч је о дугу нешто већем од 53 милиона долара, али су Американци пристали да нам отпишу 25 одсто тих потраживања, тако да смо за смедеревску железару платили око 40 милиона долара.

Одредбе уговора показују да се Влада Србије као купац обавезала да ће платити дуг железаре од 53.180.000 долара установљен 31.децембра 2011. године за испоручене сировине, опрему, делове и набавку, пружене компјутерске и менаџментске услуге.

Тај новац, како стоји у овом документу, потражује „Ју-Ес стил“ из Кошица. У договору с менаџментом америчке компаније, потраживања су умањена за 24,7 одсто, што значи да је Влада морала да плати дуг од око 40 милиона долара.

Уговором су дате две могућности плаћања - тако што ће држава искористити расположиви новац с рачуна „Ју-Ес стила Србија“ једнак дугу или ће га сама платити у року од три дана од завршетка трансакције.

Иако су рокови за плаћање истекли, и даље није познато на који начин је Влада Србије исплатила дуг Кошицама, на шта се обавезала потписивањем уговора, јер су званичници укључени у ову трансакцију били недоступни за коментар.

Књиговодствена вредност железаре

Вредност земљишта

700.000

Вредност зграда

29.400.000

Вредност машина и опреме

215.500.000

Вредност нематеријалних улагања

11.100.000

*Износи су у доларима   

Не зна се да ли је и колико средстава у тренутку трансакције било на рачуну „Ју-Ес стила Србија“ и, ако јесте, да ли је било довољно новца да се покрије дуг Кошицама или је држава морала да доплати тај део из своје касе.

Оно што се јасно види из потписаног документа јесте да је Влада Србије пристала да буде гарант плаћања обавеза „Ју-Ес стила Србије“ и накнаде било какве штете уколико је буде било према трећим лицима.

С друге стране, обавезе према Влади Србије имао је и „Ју-Ес стил Кошице“. Уговором су се обавезали да ће нам оставити обртна средства у износу од 110 милиона америчких долара. Овај износ је, како је уговорено, морао да буде потврђен у року од 10 дана од момента затварања трансакције.

- Уколико се утврди да је износ обртних средстава „Ју-Ес стила Србије“ био мањи од тог износа, компанија из Кошица има обавезу да исплати мањак у року од пет дана од утврђивања мањка - стоји у уговору.

Рокови за испуњење ове обавезе су такође прошли, али је и даље непознаница да ли су обртна средства „Ју-Ес стила“ у тренутку продаје вредела толико.

Држава Србија је званично купила Железару Смедерево за свега један долар. Чак и та цена доведена је у питање, имајући у виду годишње губитке које је железара правила под руководством америчке компаније. Према званичним подацима, нето губитак тог гиганта у прошлој години био је 200 милиона долара.

Велики знак „Ју-Ес стила“ који је од 2003. године красио главну капију смедеревске железаре скинут је у понедељак око поднева. Тиме је нестао један од последњих видљивих трагова да су Американци до краја јануара ове године били власници Железаре Смедерево. Претходно је, такође без велике помпе, недуго пошто је обнародовано да је железару српска држава пазарила за један долар, нестала и америчка застава, која се заједно са српском вијорила на јарболу недалеко од капије. Шта ће бити с масивним знаком који је у понедељак завршио у прашини, да ли ће бити враћен компанији чија је сада најближа адреса у Словачкој, или ће бити претопљен када железара поново проради половином марта, за сада се не зна. Баш као што се не зна до када ће лого америчке фирме остати на оградама и путоказима око огромног комплекса железаре. За њихову замену биће потребно још новца.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер