Хроника

Блумберг: Пакистан је у текућем сукобу са Индијом одлично изрекламирао моћ кинеског оружја

Штампа
четвртак, 15. мај 2025.

Након што је Пакистан саопштио да су уз помоћ кинеских Ј-10Ц авиона оборили пет индијских ловаца, укључујући три француска "рафала", МИГ-29 и Су-30, акције "Дасоа", компаније која производи "рафале" су пале, док су кинеске скочиле више од 20 одсто.

Дешавања у Кашмиру многи су поздравили као још један "дип сик" тренутак за Кину. Овога пута у одбрани, пише "Блумберг".

Између 2020. и 2024. године, Кина је чинила свега 5,9 одсто светског извоза оружја у поређењу са америчких 43 процента, показују подаци Међународног института за истраживање мира. Уз то, готово две трећине кинеског извоза иде у Пакистан.

Сада, са дешавањима у Кашмиру, сва је прилика да ће Кина ускоро успети да заграби добар део америчког "колача" продајом својих ловаца и пројектила Глобалном југу. Земља је већ сада главни снабдевач оружјем западне Африке, чак 36 одсто укупног увоза тамо је кинеско. А афричко тржиште је уносан посао - "Дасо" је тамо "зарадио" 17 одсто прихода.

Француски "Дасо" и немачки "Рајнметал" тренутно горе - захваљујући напорима Европе да се наоружа и упозорењима Беле куће да више не рачунају на америчку заштиту.

Али, наводи "Блумберг", један од разлога зашто ове европске компаније добро послују је тај што их нема много. Европа се деценијама ослањала на САД и одбрамбена индустрија је сада у процесу реструктурирања. Кина је тај процес завршила 2010-их када је смањила увоз руског оружја.

За извознике оружја, нема боље рекламе од успеха у сукобу. Тако се дугогодишње пријатељство Кине са Пакистаном исплатило - Исламабад је одлично изрекламирао војну моћ Пекинга, закључује "Блумберг".

(РТ Балкан)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]