субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Богдан Лисоволик (ММФ): Део од продаје Телекома за дугове и камате
Хроника

Богдан Лисоволик (ММФ): Део од продаје Телекома за дугове и камате

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. новембар 2010.

Београд – Шеф београдске канцеларије Међународног монетарног фонда Богдан Лисоволик изјавио је да је у преговорима са Владом Србије договорено активно управљање токовима буџетских средстава, укључујући и део прихода од продаје "Телекома", како би се смањили расходи државе по основу камата.

"Такође, постигнут је и договор о неколико мера за повећање прихода у државној каси. Конкретно, дивиденда од 'Телекома' за 2010. годину такође ће бити на располагању влади, упркос томе што се продаја компаније очекује у 2011. години. Биће и малих повећања неких пореза, укључујући и додатне акцизе на цигарете", рекао је Лисоволик у интервјуу за "Политику".

Тешки преговори

На питање како је одлучено да се ограничи раст плата и пензија у јануару, с обзиром на то да је у петој рунди преговора са ММФ-ом договорено да ће раст бити онолики колико буде износила инфлација у другој половини ове године, Лисоволик каже да је "кључни циљ био да се достигне минус у буџету од 4,1 одсто, који ће обезбедити да се више новца потроши на најугроженије групе становништва".

"Имајући у виду ова ограничења, прецизни параметри за одмрзавање плата и пензија такође су зависили од тога у којој мери ће се штедети у свим другим областима", рекао је шеф београдске канцеларије ММФ-а који је, после одласка шефа мисије Алберта Јегера из Србије,  руководио преговорима који су настављени телефоном и електронском поштом.

Он је рекао да преговори нису били лаки ни за кога и истакао да је важно то да коначно постоји договор владе око кључних циљева у складу са главним циљевима програма.

Цене непријатно изенађење

Лисоволик додаје да је раст цена у Србији заиста био изненађујућ и да се мора схватити озбиљно.

"Истовремено, ми смо уверени да НБС има потребне инструменте и да ће наставити да примењује одговарајућу политику како би се инфлација вратила у циљане оквире у другој половини наредне године. У том контексту, значајно је да се буџет за 2011. годину усвоји и примењује у складу са договореним оквиром, јер би се тиме значајно подржали напори да се достигне циљана инфлација, кроз разумно вођење политике јавне потрошње", рекао је он.

На питање да ли је Мисија као "топлу добродошлицу" доживела то што је на почетку разговора Влада Србије одлучила да закон о пензијама повуче из парламента, Лисоволик каже да ММФ разуме да је то учињено под великим притиском синдиката.

"Углавном, договорено је да се направе само две додатне измене. Да се заштите најугроженији пензионери кроз прихватање да минимална пензија буде 27 одсто просечне зараде. Такође, у периоду 2011. до 2013. године неће се повећавати граница за одлазак жена у пензију нити ће се у том периоду смањивати проценат увећања стажа осигурања за жене, што је одлагање од две године у односу на оно што је раније договорено",  рекао је Лисоволик у интервјуу за "Политику".

Он је закључио да у ММФ-у верују да су "та прилагођавања само умерени корак у правом смеру - апсолутни минимум који даје шансу, али не и гаранцију да се избегну драстичније реформе пензионог система у врло блиској будућности".

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер