петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Боливија: Моралесове присталице протестовале у Ла Пазу; Римокатоличка црква позива на дијалог
Хроника

Боливија: Моралесове присталице протестовале у Ла Пазу; Римокатоличка црква позива на дијалог

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. новембар 2019.

 Присталице доскорашњег председника Боливије Ева Моралеса су поново протестовале тражећи одлазак десничара који су након његове изнуђене оставке преузели власт, док је утицајна Католичка црква позвала на "дијалог" да би се смирила земља у којој је током једномесечног насиља погинуло 23 људи.

 Средином дана је више хиљада људи демонстрирало у центру Ла Паза захтевајући "мир" у Боливији. Већином Индијанци, као и сам Моралес, носили су вишебојне заставе андских урођеника. Неки су скандирали "Не диктатури" и тражили одлазак Жанин Ањес, десничарске сенаторке која се прошлог уторка прогласила за вршиоца дужности шефа државе, 48 сати након Моралесове оставке.

Демонстранти су прелазну владу оптужили за "репресију". "Поштујте живот! Не мецима" писало је на једном транспаренту, као подсећање на убиство девет узгајивача коке у сукобима с војском и полицијом недалеко од Моралесовог упоришта Кочабамбе. Према подацима Интерамеричке комисије за људска права, од избијања насиља пре месец дана живот су изгубиле 23 особе.

Прве демонстрације крајем октобра је организовала опозиција, која је оптужила Моралеса да је изборном крађом на изборима 20. октобра дошао до победе у првом кругу. Под оптужбама и притиском војске, чија политичка тежина у Боливији је огромна, Моралес је пре осам дана поднео оставку и отишао у егзил у Мексико. Тада су његове присталице изашле на улице.

Жанин Ањес је, не би ли смирила ситуацију, у недељу увече обећала "што брже" расписивање "транспарентних" председничких и парламентарних избора.

Утицајна Католичка црква у Боливији је, пак, позвала прелазне власти, све странке и цивилно друштво на "дијалог".

"Дијалог је најприкладнији пут за превазилажење разлика медју Боливијцима", рекао је генерални секретар бискупске конференције Боливије Аурелио Пезоа.

Црква има важну улогу и њена реч се слуша у земљи где се скоро 75 одсто становника изјашњавају као католици. Боливијски бискупи су још прошле недеље почели са иницијативама за дијалог прелазних власти и Моралесових присталица.

Партија првог Индијанца на челу неке јужноамеричке државе, Покрет ка социјализму (МАС), која има већину у оба дома парламента, предложила је мањим посланичким групама да се састану да би "радили, разговарали, дебатовали о политичкој ситуацији" али и "умирили" земљу, рекла је посланица Бети Јаникес.

Влада Жанин Ањес ће морати да преговара с партијом МАС о организацији председничких и парламентарних избора. Према уставу Боливије, парламент треба да именује шест од седам чланова централне изборне комисије. Претходни чланови тог органа су ухапшени због "нерегуларности" на изборима на којима је Ево Моралес победио у првом кругу.

Позиви на дијалог, било из цркве, било из МАС, и могућност скорих избора нису умањили бес Моралесових присталица. Шест синдиката узгајивача и жетелаца коке, чији лидер је Моралес некада био, у суботу је дало Ањес 48 сати да поднесе оставку. Они су тражили и да парламент усвоји закон који би "гарантовао одржавање избора у року од 90 дана". Да би обезбедили да буду слушани, неки демонстранти су блокирали путеве који повезују Ла Паз с пољопривредним регионима који хране административну престоницу а у граду Ел Алто, својеврсном "близанцу" Ла Паза, блокирали су рафинерију нафте што је довело до несташице горива на пумпама. Влада је због тога одлучила да увезе 100 цистерни бензина и дизела из Перуа и Чилеа, као и да пошаље у Ла Паз 60 тона говеђег и пилећег меса.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер