петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Боливија: Полиција се повукла с дужности испред палате председника Моралеса допустивши демонстрантима да приђу до врата зграде?! „Гардијан“: Полиција у Ла Пазу објавила да се налази у побуни, придружују се антивладиним протестима
Хроника

Боливија: Полиција се повукла с дужности испред палате председника Моралеса допустивши демонстрантима да приђу до врата зграде?! „Гардијан“: Полиција у Ла Пазу објавила да се налази у побуни, придружују се антивладиним протестима

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. новембар 2019.

Полицајци-чувари палате председника Боливије су данас напустили своје положаје пред њеним улазом, допустивши антивладиним демонстрантима да приђу до врата те зграде.

Председничка палата Каза Гранде дел Пуебло у Ла Пазу

Председник Ево Моралес није био у згради кад се полиција повукла у знак растућег незадовољства снага сигурности након оспорених избора за шефа државе.

Службеници палате у Ла Пазу су евакуисани, те је тамо остала само председничка војна гарда.

Демонстранти су најпре мирно дошли до врата председничке резиденције, а потом отишли.

Неке полицијске јединице у Боливији су у петак отворено одбиле послушност власти, што је лош знак за Моралеса који покушава да смири земљу подељену тиме што је прогласио своју победу на изборима 20. октобра.

Министар одбране Хавијер Забалета рекао је да је „полицијска побуна избила у неколико региона“, међутим изгледа да се непослушност данас шири.

Званични захтеви полиције су бољи услови рада, оставке њихових команданата и гаранције да неће бити политички „инструмент било које владе“.

Спор о исходу председничких избора покренуо је протесте широм земље, уз три погибије и више од 300 повређених.

Опозиција каже да је било преваре на изборима, што Моралес назива покушајем рушења законите владе Боливије.

Моралес је себе прогласио победником чак пре саопштавања резултата пребројавања гласова које је одложено што је подстакло критку с опозиционог крила.

Организација америчких држава спроводи ревизију пребројавања гласова о чему се налаз очекује у понедељак или уторак. Опозиција међутим каже да ни то нец́е прихватити, јер није била консултована о томе како ц́е се спровести та ревизија.

Моралес, који је председник још од 2006. године, раније је одбио да прихвати резултат референдума о ограничењу овлашћења председника.

„Гардијан“: Боливијска полиција у Ла Пазу придружила се побуни против председника Моралеса

Полиција у главном граду Боливије, Ла Пазу, објавила је да се налази у побуни, придружујући се антивладиним протестима и колегама у најмање шест других градова. Тај потез доводи у озбиљну сумњу способност председника Моралеса да опстане на власти после недеља немира због спорних изборних резултата.

Извештаји локалних вести у суботу показују да су се групе полиције у градовима Тарија, Оруро и Бени придружиле колегама у Санта Крузу, Сукреу и Кочабамби у побуни против Моралесове владе.

На челу војног врха, главни командант боливијских оружаних снага, Виллиамс Калиман, рекао је у суботу да им Устав забрањује да ступе у сукоб с народом. У петак је министар одбране рекао да се против побуне полиције неће предузимати ништа.

Моралес је у телевизијском обраћању у суботу позвао на "расправу отвореног дневног реда за смиривање Боливије", позивајући четири политичке странке на разговоре. Поновио је тврдње да су „покушај државног удара промовисале насилне групе и опозиција покушавајући да га збаце са власти и позвао своје присталице да се „мобилишу за одбрану боливијске демократије и народног гласа“.

Међутим, његов позив за дијалог одмах је одбило неколико политичких странака, као и његов ривал на изборима који су одржани прошлог месеца Карлос Меса.

Обраћајући се Моралесу у видео поруци, Меса је предложио Моралесу да оде са власти. „Ваша одлука је шта ће дефинисати вашу властиту судбину и судбину Боливије. Ми немамо шта да преговарамо са вама “, рекао је он.

У суботу у Ла Пазу, маса људи у црвеним, жутим и зеленим боливијским заставама окружиле су празни Трга Плаза Мурило, пошто је полиција напустила барикаде и повукла се у полицијску станицу, само блок од градске председничке палате и зграде парламента.

Убрзо након тога, полицајци са покривеним лицима најавили су да ће се придружити побуни, подижући боливијску заставу на тргу и певајући државну химну. Присталице су узвикивале: „Полиција, нисте сами.“

„Ми смо с људима. Влада не може да нас употреби за сузбијање народа “, рекао је један посматрач који није желео да буде идентификован, рекао је у изјави „Обзерверу“. „Ми, полиција, припадамо народу. Ми не припадамо политичкој странци или одређеној влади."

"Захваљујући овом човеку (Моралесу), цела Боливија се ујединила", рекао је 29-годишњи Маурицио Арамбулу са боливијском заставом око рамена. "Ла Паз је град у који падају тирани."

У брзом напредовању полицијске јединице у службеном главном граду, Сукреу и најмногољуднијем граду Санта Круз - бастиону опозиције, најавиле су да се придружују устанку који су у петак покренули полицајци у Кочабамби. На телевизијским снимцима се видело 18 униформисаних полицајаца који су махали боливијским заставама са крова полицијске станице специјалних снага у Кочабамби пред навијачком публиком.

Луис Фернандо Камачо, самозвани вођа опозиције, кога је влада оптужила за „подстицање државног удара“, написао је на твитеру да је „плакао од радости“ и захвалио се полицији што је „спојила народ“. Вођа грађанског комитета Про Санта Круз обећао је да неће напустити Ла Паз док не преда претходно написано писмо о оставци и Библију председнику Моралесу.

Најмање три особе су погинуле, а више од 300 људи је повређено у сукобима између антивладиних демонстраната и Моралесових присталица од спорних избора 20. октобра.

У својој најтежој изборној трци икад, Моралес је победио са довољно гласова да избегне пролазак у други круг. Али необјашњиво 24-сатно заустављање објављивања резултата гласања, које је, када је настављено, показало помак у корист постојећег председника, подстакло је оптужбе за превару.

Широко распрострањена полицијска побуна знатно је ослабила Морелесову владу, рекао је Карвил Бјорк-Џејмс, професор антропологије, специјализован за Боливију на Универзитету Вандербилт у Холандији.

"Влада је сада дужна да управља кризом без полиције и покушава да понуди решење које се бави великим делом Боливијчана који немају поверења у изборни исход".

(Бета, АП, Гардијан, НСПМ)

Видети још: Ево Моралес: Демократија у Боливији је у опасности, насилне групе покушавају да изведу државни удар

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер