субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Џонсон: Верујем да је могуће договор са ЕУ о Брегзиту како би Британија изашла из чланства до 31. октобра
Хроника

Борис Џонсон: Верујем да је могуће договор са ЕУ о Брегзиту како би Британија изашла из чланства до 31. октобра

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. септембар 2019.

Британски премијер Борис Џонсон изразио је данас уверење да је могуће постићи договор Брегзиту, како би Велика Британија изашла из чланства у Европској (ЕУ) до 31. октобра.

Британски премијер Борис Џонсон изразио је данас уверење да је могуће постићи договор Брегзиту, како би Велика Британија изашла из чланства у Европској (ЕУ) до 31. октобра.

Џонсон је ирском премијеру Леу Варадкару у Даблину рекао да је могућ договор о „бекстопу“ (бацкстоп), механизму који треба да обезбеди да између Северне Ирске и Ирске не буде такозване „тврде границе“ после Брегзита.

Варадкар је пре састанка са британским премијером рекао да ЕУ за сада није добила ниједну „реалистичну“понуду од Лондона о преговорима о Брегзиту.

„Отворени смо за понуде али оне треба да буду реалистичне. За сада нисмо добили ниједну такву понуду“, рекао је ирски премијер који се од раније залаже за „бекстоп“.

Том механизму се противи британски парламент који је три пута одбио споразум који су Лондон и Брисел постигли о Брегзиту.

Према одредбама о „бекстопу“, Велика Британија би ушла у привремену царинску унију с ЕУ, што би значило да између Ирске и Северне Ирске не би било царинских прегледа. Такође, Северна Ирска би остала везана правилима јединственог тржишта, па би тако биле избегнуте и друге провере робе која прелази границу.

Такав статус Северне Ирске је тачка где за британску страну настаје проблем. Док би Северна Ирска фактички била део јединственог тржишта, остатак Велике Британије не би то био, па би се морале увести провере за робу која прелази из Северне Ирске у остатак Велике Британије. Неки сматрају да би се тада угрозио територијални интегритет Велике Британије.

(Бета-АП)

 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер