четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Постоји могућност да се поништи препорука министара ЕУ о кандидатури Србије
Хроника

Борис Тадић: Постоји могућност да се поништи препорука министара ЕУ о кандидатури Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. фебруар 2012.

Брисел/Београд – Борис Тадић оцењује да препорука министара спољних послова земаља ЕУ да Србија добије кандидатуру не значи да је тај посао готов. Сачекајмо одлуку Савета ЕУ.

То је у Бриселу за Б92 рекао председник Србије у првој реакцији након препоруке шефова дипломатија свих 27 земаља чланица да Србија добије кандидатуру.

"То је само препорука, остаје још одлука Савета ЕУ и постоји могућност да се ова препорука поништи. Није све готово, ми настављамо и ових 48 сати до састанка Савета ЕУ да радимо што смо до сада радили".

Тадић каже да га неће изненадити било каква одлука коју би у 1. и 2. марта могао да донесе Савет ЕУ. Уједно не жели да износи прогнозе нити да одговори на питање да ли је оптимиста или песимиста у вези са том коначном одлуком.

"Нећу да се бавим прогнозама, играмо до последњег тренутка ову политичку утакмицу, нема опуштања и нема предаје. Боримо се до краја и никада нећемо одустати", рекао је Тадић. 

Препорука Савета министара да Србија добије статус кандидата донета је данас у Бриселу након шест сати расправе и требало би да је потврде шефови држава и влада на самиту ЕУ 1. и 2 марта.

На питање да ли га је изненадио тврд став Румуније, председник Србије је рекао да га у политици ништа не изненађује јер зна да увек постоји нека препрека. Он је додао да је разговарао са председником Румуније Трајаном Басескуом поводом захтева његове земље да се пре одобравања статуса кандидата, добију чврсте гарнације о заштити права румунске мањине у Србији.

"То је њихово принципијелно питање и Румунија као и свака земља само брани своје интересе и жели да заштити своју етничку заједницу у суседној земљи. Ми поштујемо људска права и слободе и то је питање поштовања принципа за које смо се борили током '90-их", рекао је Тадић. 

Председник Србије каже да без обзира на све, треба радити свом снагом до краја јер је циљ Србије да постане пуноправна чланица ЕУ, али како каже "не због чланства него због бољег живота грађана Србије".

Тадић је рекао да за грађане Србије добијање статуса кандидата значи могућност отварања нових радних места јер кандидатура улива додатну сигурност за стране инвестиције. 

"Статус кандидата гарантује свакој инвестицији која долази код нас да има сигурност, без обзира да ли је инвестиција из ЕУ, САД, Кине или Русије. Кандидатура је дакле добра за привлачење инвестиција, а са њиховим доласком долази до отварања нових радних места. Није то само важно за политичке интеграције, већ и за економију наше земље“.

Тадић је навео и да би Србија данас са ЕУ преговарала о чланству да нема косовског проблема који чини нашу политику „бременитом“. 

Он је поновио да ће Србија наставити да преговара са Приштином о свим питањима која су у складу са међународним конвенцијама и поштовањем људских права уз поруку да се неће прихватити никаква уцена. 

"Ово је тест за политику: и Европа и КиМ - али уверен сам да немамо другу могућност, морамо да бринемо о нашим грађанима, да доприносимо политици помирења и да се крећемо ка ЕУ. И сви треба да знају да ми не пристајемо ни на какве уцене. О томе сам разговарао данас у Бриселу са господином Барозом и госпођом Ештон и то сви у Бриселу добро знају. Настављамо преговоре, желимо да нађемо решење за проблеме који тиште наше грађане на Косову и Метохији, али нећемо прећи црвену линију", закључио је Тадић.

Борис Тадић очекује да ће његови политички противници у Србији одлуку Брисела покушати да минимизирају. То се у психологији зове синдромом „киселог грожђа“.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер