субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Разговори са Албанцима после одлуке МСП
Хроника

Борис Тадић: Разговори са Албанцима после одлуке МСП

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. мај 2009.

"Србија никада неће признати независност Косова, али ће се против ње борити дипломатским и правним средствима, без изазивања ратних сукоба, а након одлуке Међународног суда правде могући су разговори с косовским Албанцима у циљу постизања компромисног решења," изјавио је председник Србије Борис Тадић за француску телевизију Франс 24.

Тадић је рекао да је Србија камен-темељац стабилности у југоисточној Европи и додао да би улазак Србије у ЕУ стабилизовао регион.

"Очекујемо да у следећих годину-две, Међународни суд правде донесе коначну одлуку о леганости једнострано проглашене независности Косова и да после тога будемо спремнији да међусобно разговарамо и дођемо до компромисног решења. Неће бити нових конфликта и сукоба, јер је Србија данас демократска држава", поручио је Тадић, који је боравио у дводневној посети Француској.

Председник Тадић је истакао да "није прихватљиво да једна нација или држава добије све, а да друга све изгуби".

"То није одрживо решење и такво решење би представљало опасан преседан за цео свет", оценио је председник Србије.

Истичући да Косово и Метохија представљају извориште Србије као државе, он је указао да је две трећине српског становништва са Косова напустило то подручје, сада живи у централној Србији, а да жели да се врати у своје домове.

"Културно наслеђе Србије се налази на Косову. Када сам обилазио српске манастире на Косову, видео сам да се они налазе у тешкој ситуацији а неки од њих се налазе на листи УНЕСКО, што показује да то није само српско културно наслеђе, већ и светско, и због тога бранимо наше легитимне националне интересе", истакао је председник Србије.

Говорећи о односима Београда са ЕУ, Тадић је нагласио да је Србија камен темељац стабилности у југоисточној Европи и да коридорима седам и десет повезује Западну Европу и Турску и Азију.

"Због тога, без Србије као чланице ЕУ, Западни Балкан не би био стабилизован", додао је Тадић.

Тадић се осврнуо и на односе Србије и Француске, рекавши да је његова посета Паризу симболичан почетак нових односа.

"Пре и током Првог светског рата, помоћ Француске је била веома важна за нашу земљу. То је симбол, нећемо се враћати у историју, али ово је нови почетак и симболично објашњава какве би односе желели са Француском у будућности", закључио је Тадић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер