четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Србија жели најбоље односе са БиХ
Хроника

Борис Тадић: Србија жели најбоље односе са БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. новембар 2010.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас у Бања Луци да Србија жели најбоље могуће билатералне односе с БиХ, поштујући основе Дејтонског споразума.

"Као председник Србије још јендом потврђујем да моја земља жели да има њабоље билатералне односе с БиХ, поштујући основе Дејтонског споразума.

Србија као једна од земаља, гараната испуњења дејтонског споразума остаје привржена принципма територијалног интегритета и суверенитета сваке земље у региону и сваке земље, која је укључена у изради Дејтонског спроазума", рекао је председник Тадић.

Он је рекао да ће Србија наставити да одржава, изграђује и дограђује специјалне парлалелне везе са РС.

"То је наше легално и легитимно право, водећи рачуна о положају српског народа у читавом региону", рекао је Тадић.

Честитајући Милораду Додику на избору за председника РС,Тадић је рекао да је Додик његов пријатељ, али и полиитчки сарадник.

"Оно што је наша сагласност то је да политка мира, сарадње и помирења нема алтерантиву. То је основа сваке реалистичне полиитке у региону и таква политика је основна претпоставка напретка свих грађана, бољег економског статуса свих људи који живе на просоотру бивше Југославије западног Балкана независно од тога да ли се ради о Србији, БиХ, Хрватској или некој другој држави". рекао је Тадић.

Осврћући се на инаугуралну седницу парламента РС, којом су успостављени и потврђени мандати новим институцијама РС, тадић је рекао:

"Очекуујемо да ће све институцује у БиХ бити успотављене у наредном периоду како би била обезбеђена политичка стабилност и како би Србија могла да покрене процес сарадње, изнад свега у домену економије, али и сарадње у свим сферама полиитке".

Тадић је додао да Србију и РС чека економски развој.

"Ми се налазимо у врло комплексном периоду, након удара светске финансијске кризе, који је оставио последице и на економије много развијених земаља, а на тај начин и на Србију, БиХ и РС. Економија ЕУ спустила се на ниво економије деведестих година, технолошки развој је засутављен, животни стандард породица људи у целој ЕУ је снижен, развој је успорен и то се десило и на простору западног Балкана", рекао је Тадић.

Председник Србије је рекао да је питање економије данас најважније питање са којим се сви суочавамо и зато је, како је навео, спреман да у оквиру Споразума о специјалним паралаленим везама изналазимо све унутрашње ресурсе, који постоје у РС, БиХ и Србији, како би се подигао животни стандард свих грађана.

"То је наш императив и обавеза", рекао је Тадић и додао да данас у Бања Луци покреће још једну инцијатива унутар споразума ЦЕФТА, која се тиче анализе и сагледавања свих унутрашњих и економских ресурса земаља, које су приступиле овом споразуму.

"Такође, сматрам да постоје унутрашњи ресурси бивших земаља, које су некада градиле Југославију, данас наступају у међународној заједници и на економским тржиштима као независне државе. Верујем да морамо данас да погледамо једни према другима и да видимо који су унутрашњи ресурси којима располажемо како би смо се одбранили од веома комплекснеих и тешких последица светске економске кризе", рекао је Тадић.

Председник Тадић је става да "треба да помогнемо једни другима у овим околностима и на тај начин ћемо створити околности да добијемо већу у знајчајнију помоћ од ЕУ и ЦЕФТА.

Председник Србије присустрвовао је свечаној седници Народне скупштине РС на којој су верфиковани посланички мандати, изабрано ново скупштинско руководство и инаугурисани председник и два потпредседника РС Милорад Додик и Емил Влајки и Енес Суљакановић.

(Мондо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер