среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Tалас глобалне кризе још није добио највећу снагу
Хроника

Борис Тадић: Tалас глобалне кризе још није добио највећу снагу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. фебруар 2009.

Председник Србије Борис Тадић најављује одлучну борбу против економске кризе. Недопустиво је да посланици не желе да раде ако нису укључене камере, сматра председник. Наставак напора за очување целовитости Србије. Неопходно је пажљиво проценити када да аплицирамо за чланство у ЕУ, каже Тадић.

Потенцијал Владиног програма мера за ублажавање негативних ефеката светске економске кризе је изузетан, али је неопходно правити пресеке стања и мере прилагођавати ефектима кризе, нагласио је председник Србије Борис Тадић у интервјуу агенцији Фонет и предочио да талас глобалне кризе још није добио највећу снагу.

Тадић је зато најавио да ће Влада Србије деловати правовремено и одлучно у борби против кризе, чију дубину нико не може да процени, указујући да нико не може ни да претпостави када ће престати неповољни ефекти.

"Први наговештаји говоре о крају 2009. године и био бих веома задовољан када би криза трајала тих неколико месеци, али постоји могућност и лошијег сценарија, па морамо бити приправни на сваку околност", поручио је председник Србије и истакао да је природан корак у одбрани националне валуте пласирање дела девизних резерви на тржиште, како би се направио баланс.

"Русија је потрошила трећину својих девизних резерви у три месеца од почетка светске финансијске кризе. Реч је о 250 милијарди евра. Хрватска је за један дан потрошила 300 милиона евра својих девизних резерви. Свака земља то ради. То ради и Србија", рекао је Тадић.

Председник сматра да ће 400 милиона евра од продаје НИС-а утицати на пораст вредности динара и да новац који ће руски "Гаспромњефт" уплатити за НИС данас има другачију вредност него када су започели преговори са руском страном, због тога што је, у међувремену, услед глобалне кризе, вредност нафтних компанија опала три до четири пута.

Тадић је нагласио да је у тим околностима свака инвестиција добродошла и поручио да нема дилеме да ће радници крагујевачке фабрике аутомобила производити аутомобил "фијат пунто". Он је подсетио да је Влада донела мере којима олакшава куповину "пунта" за домаће купце и истакао да би "волео када би то био најчешћи аутомобил у Србији".

Скупштина пред камерама

Кометаришући активности парламента, Тадић је оценио да је несхватљиво понашање посланика који не желе да раде док нема директног телевизијског преноса.

"Реч је о јединственом случају у свету да су се парламентарци једнодушно сагласили да неће радити свој посао, док не почне директан телевизијски пренос", рекао је Тадић и додао да се залаже за јавност рада парламента.

Председник сматра да је што пре потребно пронаћи решење за овај проблем, можда и формирањем скупштинског канала и коришћењем кабловског система за његову дистрибуцију, али с друге стране, Скупштина, као и свака друга државна институција, мора свој посао да обавља без обзира да ли камере раде или не.

Придруживање ЕУ

Поводом најава да ће Србија поднети кандидатуру за чланство у Европској унији  током председавања Чешке, Тадић је рекао да је потребно пажљиво анализирати ту иницијативу.

"Да ли ће Србија аплицирати за чланство током чешког председавања, о томе ћемо одлучити када анализирамо ситуацију, али Србија мора да заврши сарадњу са Трибуналом у Хагу, јер је то услов свих услова", рекао је председник Србије.

Тадић је проценио да процес проширења ЕУ ове године неће имати полет као што се то очекивало и нагласио да су потребни нови импулс и другачија енергија за превазилажење препрека на путу ка Бриселу.

"Мислим да ћемо се сусретати са неопходношћу ангажовања веће енергије и мораћемо више да радимо како бисмо прелазили тај пут према европским интеграцијама", предвидео је Тадић.

Борис Тадић је рекао да иницијатива Београда да ЕУ пошаље мисију која би оценила сарадњу Србије са хашким судом представља нови приступ, јер је извештај главног тужиоца Сержа Брамерца строго правнички и не доноси довољну корист Београду.

Тадић је нагласио да Србија са Хагом сарађује у пуној мери, али да Брамерц сматра да у уско правном смислу ту формулацију овог тренутка не може да употреби.

"Имајући у виду ту чињеницу", наглашава Тадић, "Београд тражи да Брисел пошаље мисију која би у сваком смислу утврдила праву природу сарадње Србије са хашким судом".

"Уколико таква мисија не дође, ми ћемо тражити нова решења и трудићемо се да заокружимо сарадњу са Трибуналом у Хагу", изјавио је Тадић.

Закон о акцизама 

Најављујући измене Закона о акцизама, Тадић је рекао да је Влада сачинила анализу која је показала да би у року од четири године, због усвајања амандмана на акцизе за цигарете, држава била на губитку.

"Немам довољно чињеница које би доказале да је Закон о акцизама изгласан због нечијег приватног интереса", рекао је Тадић, упитан да ли су тајкунски интереси утицали на усвајање спорног амандмана.

Председник је, међутим, упозорио да би било веома опасно када би се у Србији, као у прошлости, стварале "својеврсне цигарет - коалиције, када су Србија и читав регион патили због коалиција политичара, представника великих дуванских компанија, а понекад и криминалаца".

Однос са новим америчким председником 

Осврћући се на критике дела јавности да је једини председник који није честитао избор новом америчком председнику Бараку Обами, Тадић је подсетио да је Обами честитао одмах пошто је победио на председничким изборима.

"Није дипломатска пракса да се честита и инаугурација. То је догађај који има свечани карактер", рекао је Тадић, истичући да је интерес Србије да има најбоље могуће односе са САД, иако Београд и Вашингтон, по питању Косова и Метохије, имају дијаметрално супротне позиције.

"Односе са САД не можемо запостављати и они имају дубоки стратешки карактер", рекао је Тадић, наглашавајучи да су три основна стуба спољне политике Србије - ЕУ, Русија и САД.

Очување целовитости Србије

Говорећи о Косову и Метохији, председник Србије рекао је да је потребно што пре да почне примена плана у шест тачака, јер га је усвојио Савет безбедности Уједињених нација.

"Србија свој стратешки циљ очувања територијалне целовитости и интегритета поставља на највишу степеницу својих интереса и ми ћемо наставити да се боримо за очување Косова и Метохије", рекао је председник Србије.

Председник је апеловао да се смире страсти и око расправе о Статуту Војводине и ствари сагледаји рационално, јер Војводина има право на аутономију.

"То је традиција, историјско наслеђе, али и решење које је дато новим Уставом, рекао је Тадић и објаснио да је Уставом предвиђено да Србија одређене надлежности пренесе на Војводину.

Према Тадићевим речима, Војводина неће имати могућност законодавне и судске власти, и та начела ће бити поштована, али има право на извршну власт, што ће такође бити поштовано.

"У ДС, чији сам председник, не постоје поделе око Статута Војводине, јер се ДС од оснивања залаже за војвођанску аутономију, не доводећи у питање интегритет државе Србије", подсетио је Тадић.

Упитан на крају о критикама у делу јавности да прекорачује овлашћења и тиме узурпира власт, Тадић је узвратио да не узурпира ни једну надлежност и да поштује Устав.

"Као председник државе, обавезан сам да оличавам државно јединство", рекао је Тадић и додао да свој ангажман председника ДС подешава према интересима државе.

"Никада дужност председника странке нећу ставити у колизију са дужношћу председника Републике", закључио је Тадић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер