уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Каменов: Присуство антитела у организму не значи да је особа заштићена од коронавируса
Хроника

Борислав Каменов: Присуство антитела у организму не значи да је особа заштићена од коронавируса

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. новембар 2020.

Имунолог Борислав Каменов изјавио је у Новом дану да антитела на коронавирус која грађани имају не значе и да су имуни на разбољевање од ковида, и подсећа да постоје бројни сучајеви који су показали да се особе, упркос томе што су прележале заразу - поново разболе. "Верујем да неки људи имају бољу заштиту без антитела, а многи и са антителима немају много добру заштиту", истакао је он.

Сваки пети становник Србије има антитела на коронавирус, а највише отпорних је међу млађима од 19 година

Подсетимо, део студије који је објављен у медијима је показао да сваки пети становник Србије има антитела на коронавирус, а највише отпорних је међу млађима од 19 година.

Иако се Београд често спомиње као жариште коронавируса, резултати показују да је тек око 17 одсто Београђана прележало коронавирус, док су грађани Крагујевца, Шапца, Чачка, Ваљева и Ужица међу најзаштићенијим од вируса.

Ови подаци прикупљени су током другог таласа корона вируса у Србији, што значи да су бројке који указују на имунитет грађана још више.

"Дешавало се да неко има антитела, а опет се разболи"

"То може да буде реално. Све зависи од критеријума који су коришћени при спровођењу студије. Проверавају се антитела, бирају се људи, постоје критеријуми око узорковања како би биле заступљене све групе људи да би то било веродостојно. Е сада, питање је када одредите антитела да ли су ти људи заштићени. Дешавало се да неко има антитела, а опет се разболи. То практично значи да нисмо сигурни да ли су антитела адекватна заштита од инфекције, или нас штите одређено време", напомиње Каменов.

Време које нас штите антитела може да буде веома кратко или дуже, то је индивидуално

Према његовим речима, то време које нас штите антитела може да буде веома кратко или дуже, и он претпоставља да је то врло индивидуално питање.

Верујем да неки људи имају бољу заштиту без антитела, а многи и са антителима немају много добру заштиту

"Верујем да неки људи имају бољу заштиту без антитела, а многи и са антителима немају много добру заштиту", каже он и додаје да се не слаже са констатацијом да то што неко има антитела значи и да има имунитет.

"Деца немају специфични имунитет, али се не разбољевају од ковида, због тога што имају неспицифични одговор који је врло квалитетан. Она не покрећу "одговор" имунског система, не покрећу ћелисјки одговор, и она не могу да се разболе. Због тога су у добром стању", појашњава Каменов.

"Код деце је специфично то што је неспицифично"

"Код деце је специфично то што је неспицифично. Њихов имунитет се базира на леукоцитима, на неутрофилима и на макрофагијама. Макрофаги су веома успешни у уништавању вируса, нарочито су успешни у уништавању ковида. Макрофаги, поготово када имамо довољну количину витамина Д могу да убију ковид у великом проценту и практично да и не дође до разбољевања", прецизира Каменов.

"Треба да развијемо неспицифични имунитет"

Он напомиње да за разлику од деце, код одраслих се покреће "жестоки" одговор, такозвани ћелијски имунитет који у ствари убија наше ћелије, и због тога долази до смрти.

"Ја сам то нон стоп говорио, да требамо да престројимо свој одговор у правцу онога што деца имају. Да појачамо свој неспицифични имунитет, да појачамо стање наших макрофага узимањем витамина Д. И онда ће макрофаги да буду успешнији, и онда ће да се 'реши битка на првој борбеној линији', односно неће бити жестоких одговора организма којима су изложени људи који имају мало више година", истиче Каменов.

Наш саговорник понавља да упркос томе што је истраживање показало да петина грађана има антитела, то не значи и да имају имунитет, као и да "може да се деси да могу да се разболе".

"Вакцина можда неће бити делотворна"

Коментаришући најављену вакцинизацију, он упозорава да може да се догоди да она не буде делотворна у толикој мери као што се најављује.

Као и у случају грипа, људи се сваке године вакцинишу како би се постигао имунитет

"За многе вирусе никада нису направљене вакцине. Напросто, физиономија реаговања имунског система је таква да не може да се направи одговор у производњи антитела. Вакцине које се најављују ће бити ефикасне, али није свеједно да ли ће заштита да траје месец дана, три месеца или годину дана", сматра Каменов.

Он подсећа на случај грипа, због кога се сваке године људи вакцинишу како би се постигао имунитет грађана.

Каменов, који је у претходном периоду наглашавао значај узимања витамина Д у борби против коронавируса, истиче да он може да буде превенција, као и део терапије. Објашњава да се узимањем много веће количине доза витамина Д корона може спречити, али и да се пацијенти оболели од ковида веома брзо излече уз помоћ њега.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер