четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Ови дани су ми били нешто најтеже у животу
Хроника

Борислав Стефановић: Ови дани су ми били нешто најтеже у животу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. фебруар 2012.

Брисел, Београд - Сви договори које смо постигли с Приштином у Бриселу биће представљени Влади Србије и надам се да ће их она усвојити.

После свега представићемо их и Народној скупштини. Већ данас, у суботу, у згради Владе Србије у Немањиној 11 одржаћу конференцију за новинаре, на којој ћу известити јавност и потанко објаснити све детаље, а сам текст тих договора ставићу на увид новинарима - најављује за Данас Борислав Стефановић, шеф преговарачког тима Београда, с којим смо разговарали непосредно након што је са шефицом приштинских преговарача Едитом Тахири постигао споразуме о регионалном представљању Косова и техничком протоколу о интегрисаном управљању прелазима.

Како се осећате после завршетка ове напете рунде у Бриселу, која је трајала укупно више од 24 сата?

- Ништа ме не питајте о томе, молим вас. Ови дани су ми били нешто најтеже у животу, али су се чекање, напетост, негативност и неконструктивност друге стране исплатили, јер су преговарачки тимови Београда и Приштине постигли договор који потврђује асиметричност Приштине и чува Резолуцију 1244 СБ УН и нашу уставну и националну позицију.

Шта подразумева договор о интегрисаном управљању прелазима?

- Договорили смо технички протокол којим се спроводе и појашњавају одредбе договора из децембра о административним прелазима. То је изразито технички папир, који се односи само на дефинисање елемената и детаља везаних за заједничке прелазе.

Да ли подразумева потпуно уклањање барикада?

- Наш став око барикада је потпуно јасан и више пута смо га поновили. Република Србија, и њена влада, сматра да су барикаде испуниле свој циљ.

Ко би сада требало да уклони преостале барикаде, уколико то не ураде сами Срби са севера КиМ?

- Сигуран сам да ће решења која је постигла њихова држава бити прихватљива за све грађане Србије, дакле и за Србе на северу Косова, као и да су решења таква да не прејудицирају статус, не креирају државну границу, што је јако важно, а с друге стране омогућавају нормализацију и кретање свих грађана.

Не би било чудно да Срби са севера не прихвате постигнуте договоре. Хоће ли бити неких последица по Србију уколико барикаде ипак остану?

- Ми можемо учинити све што је у домену наше могућности и јурисдикција. Хоћу да кажем да смо ми, када је реч о условима за стицање статуса кандидата, испунили све што је прописао Европски савет ЕУ. Сада је на Унији да донесе адекватну одлуку и не бих коментарисао каква ће одлука бити.

Ко би требало да склони барикаде које су са косовске стране прелаза?

- Требало би да их склоне грађани и председници општина, јер више не постоји потреба за њима. Оне су само магнет за проблеме и злоупотребе Приштине.

Лидија Валтнер

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер