петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Разговор и договор са Приштином нема алтернативу
Хроника

Борислав Стефановић: Разговор и договор са Приштином нема алтернативу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. јул 2011.

Људи са Косова неће моћи да користе пасоше Косова и неће користити регистарске таблице државе Косово са грбом Косова, тврди шеф преговарачког тима Београда Борислав Стефановић. Он је јуче у Скупштини Србије поновио да преговори са Приштином нису признање, нити потврда државности Косова. „Ако ме питате експлицитно да ли ће приштинска страна да добије елемент државности – неће. Ми смо најчвршће против било каквих елемената државности. Ми пре свега преговарамо о слободи кретања, имовинској сигурности, транспорту, а то не значи признавање Косова”, рекао је Стефановић и додао да ће договорена решења омогућити решавање проблема Срба у тој покрајини. Шеф преговарачког тима рекао је и да у наредним данима очекује конкретне договоре са Приштином о неколико тема.

Борислав Стефановић рекао је данас и да разговор и договор са Приштином нема алтернативе, иако није перфектан за Србију.

Одговарајући на критике посланика ДСС-а, који су против разговора са Приштином, Стефановић је навео да се разговори воде како би били решени реални проблеми Срба на Косову и Метохији, а који се односе на слободу кретања, имовину, снабдевање струјом, телекомуникације…

"Немојте да кажете да је ова влада крива због такве ситуације. За такву ситуацију крива је прича - држите се, браћо! Ми не признајемо Косово! Тачно. И шта даље? Шта је следећи корак? Ништа. Видите како ћете платити струју, видите како ћете узети извод из матичних књига, видите шта да радите када дођу да вам плене ствари што нисте платили порез тзв. држави Косово", одговорио је Стефановић.

Према његовим речима, теза коју је чуо више пута као решење проблема, да треба чекати промену међународних околности, обезбеђује да "последњи Србин буде испраћен на Мердаре са плех музиком".

"Чуо сам ту тезу, не од вас, али сам је чуо више пута. То је теза која обезбеђује и сигурно, стоји вам чврсто на томе, да ће последњи Србин бити испраћен на Мердаре са плех музиком. То је статус кво, господине. Енергично сам против тога и ова влада је против тога”, рекао је Стефановић.

Представници владе јуче су три сата одговарали на посланичка питања која су се односила на Косово и Метохију, сарадњу са Хашким трибуналом и војне савезе, на иницијативу Српске радикалне странке, а полемика је на тренутке била доста бурна, јер је опозиција упорно оптуживала власт да преговори са Приштином воде фактичком признању независности Косова и да ће то бити и услов Србији за придруживање Европској унији.

Шеф посланичке групе ДСС-а Милош Алигрудић оценио је да је најважнији циљ власти у Србији улазак у ЕУ, а да би се то остварило, како је рекао, Србија ће или „фактички или формално” морати да призна независност Косова. Алигрудић је додао да су одустајање од комуникације са Унмиком, признавање Еулекса, као и заједничка резолуција Србије са ЕУ, примери фактичког признавања независности Косова.

Посланици ДСС-а су навели да се одвија „последња фаза признавања Косова и Метохије од стране Србије” и упитали која ће бити форма споразума Београда и Приштине на крају разговора, на шта им је Стефановић категорично одговорио да неће бити потписивања било каквих споразума.

Борислав Стефановић и министар за Косово и Метохију Горан Богдановић су све ово одлучно негирали и истицали да управо представници ДСС-а и НС-а, који су сада најоштрији критичари, нису урадили ништа за Косово док су били у власти.

Тако је на критике лидера Нове Србије Велимира Илића Богдановић одговорио: „Урадили смо много тога за разлику од вас, који ништа нисте урадили. Не знам који сте ви то пут урадили? У последње две и по године изградили смо 130 станова, десетине кућа, неколико километара путева”, рекао је Богдановић.

Илић је поставио питање због чега није измештено Министарство за Косово и Метохију у неко косовско место, на шта му је Богдановић одговорио да би му лакше било да је тако, јер му тамо живи породица. „Због чега се нисте борили кад су били много бољи услови”, упитао је Богдановић и додао да он може само да се креће на северу Косова и Метохије, али не и јужно од Ибра.

Посланике Либерално-демократске партије занимало је да ли држава Србија заиста, за око 130.000 Срба у покрајини, издваја 500.000 евра. Министар Богдановић је рекао да Србија издваја око 250 милиона евра за социјална давања, пензије, јавна предузећа, и то не само за Србе који живе у покрајини, већ и за оне који су избегли и сада живе у централној Србији.

(Политика/Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер