петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: ЕУ да нам назначи услове за почетак преговора о приступању
Хроника

Божидар Ђелић: ЕУ да нам назначи услове за почетак преговора о приступању

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. фебруар 2012.

Рабат, Београд - Било би веома упутно да један од првих потеза нове Владе Србије буде почетак преговора за улазак у ЕУ.

Због тога, сада треба да нам буде приоритет да већ на овом Европском савету, првих дана марта, или евентуално на следећем у јуну, земље чланице Уније прецизно и јасно назначе услове које Србија треба да испуни да би почела преговоре о приступању. - каже за Данас Божидар Ђелић, који је после одлагања одлуке о додели статуса кандидата Србији у децембру 2011. поднео неопозиву оставку на место потпредседника владе задуженог за европске интеграције.

Верујете ли да ће Европски савет на самиту 1. и 2. марта доделити статус кандидата Србији?

- Да, и то због тога што је и последњи услов, а то је проналажење формуле за регионално представљање Приштине, испуњен. Такође, усаглашена су и техничка питања договора о интегрисаном управљању прелазима.

Колико резервисаност Румуније, али и Пољске и Литваније, може да утиче на коначну одлуку?

- Сетимо се да су 9. децембра земље чланице одложиле добијање статуса кандидата, али и веома јасно назначиле услове које Србија треба да испуни да би добила статус кандидата. Ту нема ниједног билатералног питања. Оно што су земље чланице заједно одлучиле, све их и заједно и појединачно обавезује.

Које ће конкретне користи од статуса кандидата имати наши грађани и хоће ли страни инвеститори упркос кризи размишљати о улагању у Србију?

- Статус кандидата је позитиван сигнал који показује да су превазиђене тензије које су прошлог пролећа постојале око Косова са земљама ЕУ. Када сам у децембру дао оставку, рекао сам да одлагање доделе статуса на кратки рок неће имати негативне ефекте, али да би на дужи рок могао да има. До позитивних ефеката неће одмах доћи, али тај статус показује да имамо подршку свих земаља ЕУ и да смо поново успоставили прави дијалог с Немачком. То је сигурно позитивна порука немачким инвеститорима. Сада напор Србије мора бити окренут ка додељивању датума за преговоре.

Када би се то могло догодити и који су услови које Србија мора да испуни?

- Приоритет мора да буде да већ на овом Самиту ЕУ почетком марта, или евентуално на следећем у јуну, земље чланице, као што су то урадиле за добијање статуса, веома прецизно и јасно, црно на бело, назначе услове које Србија треба да испуни да би почела преговоре. Истовремено, осим услова, чланице ЕУ би требало да кажу и када ће се изјаснити о томе колико је Србија учинила у испуњавању тих услова. Ако погледамо Мишљење ЕК из октобра 2011. може се рећи да смо веома близу почетка преговора. Неопходно је само још с Приштином постићи договор око телекомуникација и енергетике. Међутим, искуство из децембра 2011, показује да се мишљење земаља чланица не поклапа увек с мишљењем ЕК. Искуство показује и да су закључци Европског савета оно што у потпуности обавезује земље чланице.

Да ли је крај 2012, о којем сте говорили раније, и даље реалан за почетак преговора?

- У свом мишљењу ЕК је навела да би могла и пре краја године да предложи земљама чланицама почетак преговора, уколико услови буду испуњени. Било би веома упутно да један од првих потеза те нове владе, после избора, буде почетак преговора за улазак у ЕУ.

Чиме се бавите откако више нисте потпредседник Владе?

- Тренутно сам у Рабату, у Мароку, као члан саветодавне групе Европске банке за обнову и развој, где разговарам са члановима овдашње владе и гувернером централне банке. Мароко и арапски свет имају пријатељски однос према Србији и на нама је да то искористимо. Припремам и идеје које ћу представити на скупу економиста на Копаонику 7. марта.

Да ли бисте прихватили поновно ангажовање у влади?

- Они који тако размишљају мало су побркали лончиће. Нека прво грађани кажу шта мисле о нама који смо били на власти, да ли смо поново заслужили њихово поверење.

Какви су вам лични политички планови?

- Сачекајмо да прво буду расписани избори. Као члан Председништва ДС бићу, наравно, укључен у кампању. Члан сам ДС зато што је та странка права демократска. Својим поступком из децембра 2011. показао сам да имам и дозу независности у расуђивању. Ако функционери странке размишљају о својој унутарпартијској позицији, заборавили су зашто се баве политиком. Ја размишљам о томе шта ДС и ја можемо да предложимо грађанима и привреди да би се на прави начин суочили с наредним ударом кризе.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер