четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: Још четири техничка услова до белог шенгена
Хроника

Божидар Ђелић: Још четири техничка услова до белог шенгена

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. јул 2009.

БЕОГРАД – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је да би Србија до 30. септембра требало да испуни четири техничка услова да би се од 1. јануара наредне године нашла на белој шенген листи.

Ђелић је на седници парламентарног Одбора за европске интеграције рекао да је реч о потписивању оперативног споразума са Еулексом о обезбеђивању административне линије са Косовом, спровођењу закона о странцима, спровођењу закона о борби против корупције и организованог криминала и безбедној процедури издавања биометријских пасоша за особе које имају пребивалиште на Косову.

Он је нагласио да је Србија стигла на „корак до белог шенгена”.

Ђелић је рекао да су грађани Србије прошле године потрошили 20 милиона евра како би добили шенген визе и истакао да је 350.000 грађана Србије је прошло ту „мукотрпну процедуру”.

„То није само новац, то су изгубљени дани, неизвесност, живци и увреда за наше достојанство. Са тиме ћемо од 1. јануара, у то сам дубоко уверен, раскрстити”, изјавио је Ђелић.

Говорећи о Косову, Ђелић је подсетио да на основу Резолуције 1244 од 1999. године Министарство унутрашње послова Србије не ради у пуном капацитету у покрајини, због чега ће Влада припремити специфичну процедуру за издавање путних исправа како српски пасош „не би дошао у погрешне руке”.

Ђелић је рекао да се у саопштењу Европске комисије о визној либерализацији наводи да за становнике Косова, на основу Резолуције 1244, неће важити визна либерализације из безбедносних разлога.

„У статусном смислу ова одлука је наутрална и позива се на кључне ставове међународног права који су камен темаљац одбране суверенитета и територијалног интегритета Србије”, додао је Ђелић.

Ђелић је рекао да ће Влада Србије уложити напоре да обезбеди визну либерализацију за све грађане Србије и наставиће да издаја пасоше свим грађанима, укључујући и оне који живе на Косову, без икаквог етничког обележја.

„У овом моменту, из безбедносних разлога, шенгенски простор није спреман да обезбеди путовање без виза грађанима који живе на Косову, али ми ћемо радити да у наредним месецима и годинама обезбедимо ту погодност и за наше грађане који имају пребивалиште на Косову и Метохији”, истакао је Ђелић.

Ђелић је рекао да је испуњеност Националног плана за европске интеграције повећан са 29 одсто, колики је био у децембру прошле године, на 70 одсто.

Ђелић је додао да Србија има капацитет да већ сутра почне преговоре о чланству са ЕУ.

Он је похвалио Скупштину Србије јер је садашњи сазив парламента усвојио 66 закона који су важни за процес европских интеграција.

„Направљен је велики напредак”, рекао је Ђелић и истакао да златна медаља за напредак у процесу европских интеграција припада парламенту.

Ђелић је најавио да ће грађани Србије, када визна либерализација ступи на снагу, са новим биометријским пасошем, моћи да бораве у земљама потписницама шенгенског споразума до 90 дана.

"Они ће моћи слободно да путују у земље чланице Европске уније (ЕУ), али после 90 дана морају да се врате у Србију макар на један дан, па да поново крену, уколико желе, на путовање 90 дана", рекао је Ђелић у изјави новинарима после седнице Одбора за европске интеграције Скупштине Србије.

Ђелић је изјавио да су бели шенген и запошљавање у ЕУ два одвојена процеса.

"Постоје друге процедуре за запошљавање, али бели шенген није начин на који, било ко може да се запосли", објаснио је Ђелић.

Он је истакао да ће бели шенген омогућити привредницима да остварују боље пословне контакте у ЕУ.

Ђелић је позвао грађане Србије да благовремено изваде нове пасоше.

Према његовим речима, административни капацитети Србије за издавање пасоша су ограничени и власт ће се потрудити да гужве буду мање у предстојећем периоду.

"Позивам грађане да замене пасоше. На јесен ће бити мања гужва", рекао је Ђелић.

Он је и представнике дијаспоре, који летњи одмор проводе у Србији, позвао да замене пасоше док су у земљи.

"Они могу затражити да им се пасош изда по хитној процедури", изјавио је Ђелић.

(ФоНет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер