Početna strana > Hronika > Božidar Đelić: Odnosi Beograda i Zagreba ključ stabilnosti u regionu
Hronika

Božidar Đelić: Odnosi Beograda i Zagreba ključ stabilnosti u regionu

PDF Štampa El. pošta
subota, 15. maj 2010.

ZAGREB – U regionu jugoistočne Evrope dve najbitnije zemlje su Srbija i Hrvatska, a delotvorni odnosi Beograda i Zagreba su ključ stabilnosti celog Balkana, izjavio je Tanjugu potpredsednik vlade Srbije Božidar Đelić na kraju godišnje konferencije Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) koja se juče i danas održavala u Zagrebu.

„Naše dve zemlje što širom saradnjom mogu da doprinesu da jugoistočna Evropa bude stabilna i da ima ekonomski napredak”, rekao je Đelić koji je ocenio da je skup u Zagrebu ispunio njegova očekivanja iz više razloga.

Đelić se tokom boravka u Zagrebu sastao i sa Olijem Renom, prvi put u ulozi evropskog komesara za ekonomiju i finansije.

„Dogovorili smo se da ćemo sredinom juna u Briselu potpisati makrofinansijsku podršku EU u iznosu od 200 miliona evra za naš budžet”, najavio je Đelić.

Kao jedan od razloga zašto je skup u Zgrebu ispunio njegova očekivanja Đelić je naveo to što je EBRD dobila 50 odsto veći kapital, što znači da će biti u stanju da pod njihovim uslovima, koji su bolji od komercijalnih, finansira veći broj projekata u Srbiji.

„To je dobro za EBRD, za zemlje u tranziciji i za samu Srbiju”, rekao je Đelić.

„Drugi razlog je što smo na sastancima s predsednikom EBRD, ali i njihovim specijalistima imali mogućnost da razmotrimo naše sektorske politike i znamo da ćemo dobiti podršku EBRD ne samo za dalji razvoj infrastrukture, nego da ćemo imati nove projekte i u domenu agrobiznisa i tehnologije”.

Treći razlog Đelić vidi u tome što je konferencija omogućila seriju brojnih kontakata s drugim učesnicima, a premijeru Cvetkoviću omogućila da razgovara sa premijerima svih zemljama jugositočne Evrope.

Kao jedan od uspeha naveo je i predstavljanje Srbije koje je bilo jedno od najposećenijih.

„Prošle sedmice je 'Fajnenšel Tajms', koji je neka vrsta Biblije poslovnih krugova u svetu, imao dodatak o Srbiji koji je bio izrazito pozitivan. Činjenica da su napisali da je Srbija stabilna i da daje veoma pozitivne uslove za investiranje, daje dodatno ohrabrenje za rad”.

„U Srbiji će to zvučati i provokativno i paradoksalno, jer znamo koliko se teško živi u našoj zemlji, ali Srbija je imala bolje performanse nego mnoge druge zemlje u tranziciji i privlači više investicija od drugih”.

Potpredsednik je podsetio da je prema statističkim podacima recesija u Srbiji u prvom kvartalu godine završena, izražavajući očekivanje da će na kraju godine doći do određenog poboljšanja u kupovnoj moći, dok će sledeće godine biti novih radnih mesta kroz investicioni ciklus.

Govoreći o mnogobrojnim kontakltima koje su on i premijer Cvetković imali u ova dva dana, Đelić je rekao de je na nivou vlada dogovoreno intenziviranje kontakata.

„Dva predsednika imali su seriju veoma uspešnih razgovora. Vreme je da imamo mnogo intenzivniju saradnju Hrvatske i Srbije. Osim što smo upućeni jedni na druge, to je i zato što se, kad se normalizuje politička situacija, vidi velika strukturalna komplementarnost naših ekonomija i što, iako je Hrvatska bliža EU od nas, imamo veoma slične probleme”.

Đelić je tokom trodnevnog boravka u Zagrebu imao niz susreta s ministrima, bankarima i onima koji vode fondove, kao i sa hrvatskim zvaničnicima - ministrom nauke i obrazovanja Radovanom Fuksom, šefom diplomatije Gordanom Jandrokovićem, ministrom finansija Ivanom Šukerom o paketu mera koje će uskoro usvojiti hrvatska vlada, potpredsednikom Hrvatskog sabora Nevenom Mimicom i glavnim pregovaračem s EU Vladimirom Drobnjakom.

Đelić,koji je i ministar za nauku i tehnologiju, posetio je i najveći hrvatski naučni institut Ruđer Bošković u kome je, kako kaže, ostao pola dana i dogovarao zajedničke projekte i saradnju i među institucijama takve vrste.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner