петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Божидар Ђелић: Упитник о придруживању Европској унији 24. новембра
Хроника

Божидар Ђелић: Упитник о придруживању Европској унији 24. новембра

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. новембар 2010.

Београд -- Комесар ЕУ за проширење Штефан Филе доставиће Србији упитник о придруживању Европској унији 24. новембра, најавили су представници Владе Србије.

Потпредседник владе за европске интеграције Божидар Ђелић рекао је да ће Влади Србије бити уручен упитник који ће имати између 4.000 и 5.000 питања.

Он је на седници Одбора Скупштине Србије за европске интеграције изјавио да ће Србија већ у првом кварталу следеће године вратити квалитетно испуњен упитник Европској комисији.

"Треба онда очекивати додатна питања у другом кварталу (2011.), слање техничке мисије и, као што нам је речено, можемо очекивати на јесен следеће године и званично мишљене ЕК поводом кандидатуре Србије", додао је Ђелић.

Он је додао да би мишљење требало да буде припремљено најкасније до октобра следеће године.

"Циљ Владе Србије је да се убрзо након добијања статуса кандидата отворе и преговори за чланство Србије у ЕУ. За Србију је битно да добије датум и отпочне преговоре за улазак у ЕУ", рекао је Ђелић и додао да је Србија већ припремила већину одговора из упитника који су били прослеђени суседима у региону.

Ђелић је рекао да за Србију сарадња са Хашким трибуналом, као услов европских интеграција неће нестати све док се не "заокружи и оконча и да на то питање треба гледати као на један од многих корака ка крајњем помирењу у региону.

Он је навео да је у протекла три месеца план европских интеграција испуњен са 121 одсто, јер су у том периоду надокнађени неки заостали послови из тог плана и усвојени одређени закони и подзаконских акти, док је од 2008. године до данас остварено 78 одсто планираних задатака.

Ђелић је новинарима после седнице Одбора казао да је у процесу придруживања ЕУ један од десет кључних услова правосудна реформа у Србији и изразио уверење да ће она на позитиван начин обележити рад Владе премијера Мирка Цветковића.

Према речима Ђелића, Европска комисија очекује да Србија успостави процедуру која ће проверити да ли су током реформе правосуђа, у поступку избора судија и тужилаца, у једном броју индивидуалних случајева направљени пропусти.

Додао је да до краја године морају бити успостављени стални савет Високог савета судства и процедура у којој ће се без политичког притиска проверити да ли је у поступку избора судија и тужилаца било евентуалних пропуста.

"Сигурно је да прави начин завршетка правосудне реформе није само услов за добијање статуса кандидата, него и услов да се боље живи у овој земљи", рекао је Ђелић наводећи да су позитивни ефекти те реформе већ видљиви.

Без промене према Косову

Ђелић је рекао да се политика Владе Србије о Косову није променила, али да, како се изразио, Влада мора да брани исти циљ на другачији начин.

"Србија жели да дође до решења, а дијалог је инструмент за то", рекао је Ђелић и додао да мишљење Међународног суда правде није допринело признавању Косова и да, такође, не би требало да се умањује оно што је Србија постигла Резолуцијом о Косову усвојеном у Уједињеним нацијама.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер