петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранислав Недимовић: Пољопривредницима су доступни кредити за минерално ђубриво са нула одсто камате. Пољопривредници: Од Недимовића смо тражили ђубриво, а не кредит
Хроника

Бранислав Недимовић: Пољопривредницима су доступни кредити за минерално ђубриво са нула одсто камате. Пољопривредници: Од Недимовића смо тражили ђубриво, а не кредит

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јануар 2022.

Председник Удружења пољопривредних произвођача "Стиг" Недељко Савић изјавио је данас да су од министра пољопривреде Србије Бранислава Недимовића тражили да обезбеди минерално убриво уреу по цени не вишој од 650 евра по тони и да су одбили његову данашњу понуду да се бескаматним кредитом задуже да би купили ђубриво по 850 до 1.000 евра по тони.

„Недимовић нам нуди кредит да купимо ђубриво уместо да нуди ђубриво по разумним ценама, не вишим од 100 одсто у односу на пролеће прошле године када је било 330 евра по тони, а сада је од 850 до више од 1.000 евра“, рекао је Недељковић.

Додао је да та Недимовићева понуда „није ништа јер су пољопривредници и без те понуде могли да се задуже по камати од три одсто, али да тај дуг мора да се врати, па држава ништа скоро није помогла“.

"Разговараћемо о организовању протеста који је започет у децембру и само је одложен након обећања Недимовића да ће држава помоћи да се обезбеди ђубриво по нормалним ценама", рекао је Недељковић.

Министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Србије Бранислав Недимовић рекао је данас да наредне недеље на тржиште стиже 70.000 тона минералног ђубрива уреа и да на тржишту Србије има довољно азотних ђубрива за зимску прихрану пшенице.

Он је рекао да ће пољопривредницима бити обезбеђена "помоћ" тако што ће платити ђубриво 850 евра по тони иако оно, на пример, кошта 920 евра јер ће држава платити камату на кредит од 70 евра по тони.

Захтев пољопривредника у децембру прошле године је био да држава помогне тако што ће обезбедити увоз ђубрива по ценама не вишим од 650 евра по тони.

Недељковић је рекао да није јасно ко то зарађује толико на цени минералног ђубрива, ако је, као што је Недимовић рекао, цена урее била 620-630 долара по тони пре три-четири дана у Констанци и у Балтичким лукама, а зна се да превоз по тони није скупљи од 30 евра.

Додао је да је ђубриво потребно 1. фебруара за прихрану пшенице и да преговори са државом трају још од децембра и да министар Недимовић зна када је рок за прихрану пшенице.

"Мени је потребно 17 тона минералног ђубрива јер сам засејао 70 хектара пшенице и за то ми треба скоро 15.000 евра", рекао је Недељковић.

Стручњаци тврде да пшеница, уколико се у овом делу зиме не прихрани, може да подбаци 50 одсто рода.

Недимовић: Пољопривредницима доступни кредити за ђубриво са нула одсто камате

Пољопривредницима у Србији су, према речима министра Бранислава Недимовића, од данас доступни кредити за набавку минералних ђубрива са нула одсто камате. Рок отплате ових бескаматних кредита је, како је најавио министар пољопривреде - три године, уз грејс период до годину дана, при чему се, како каже, одобравају "без хипотеке, без папирологије и током једног дана".

Потпредседник Владе и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић је, гостујући у јутарњем програму ТВ Прва, рекао да је са „девет, десет банака постигнут договор о кредитима за набавку ђубрива“.

Држава ће, како је истакао, финансирати комплетну камату.

"Тако, ако тона ђубрива кошта 920, 930 евра, када узмете кредит то ђубриво можете да купите за 850 евра, јер држава ослобађањем од камате спушта цену за 70, 80 евра по тони", прецизирао је министар пољопривреде.

Према његовим речима, друга мера помоћи пољопривредним произвођачима је и укидање царине од 10 одсто за набавку азотних ђубрива из трећих земаља, односно из арапских и далекоисточних држава где ових ђубрива има довољно.

Он је навео да је пре три, четири дана цена урее по тони била 620-630 тона у Костанци на Црном мору и балтичким лукама.

То ће се за неколико дана одразити, каже, и на цене у Србији.

Подсетимо, пољопривредници указују да високе цене ђубрива, које је у односу на прошлу годину поскупело за чак сто одсто - угрожавају производњу.

Недимовић је истакао да на домаћем тржишту има довољно азотних ђубрива за зимску прихрану пшенице и најавио да ће наредне недеље стићи још 70.000 тона урее," тако да ћемо имати и за кукуруз".

Цена производње пшенице је, како је навео министар пољопривреде, повећана за 50 до 56 процената у односу на прошлу годину, али је, истиче - цена пшенице на берзи повећана за 90 одсто.

Цене основних намирница и даље замрзнуте?

Бранислав Недимовић истакао је и да радна група Владе разматра продужетак важења Уредбе о ограничењу цена основних животних намирница.

Постојећа уредба важи до 10. фебруара, подсетио је министар додавши да се разматра да се она продужи за још један временски период.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер