Хроника

Бранислав Тиодоровић: Сви који не поштују мере у борби против коронавируса треба да одговарају на основу закона

Штампа
петак, 23. октобар 2020.

 Било која оштрија мера од ових који постоје не би била оправдана, укључујући и полицијски час.

Можда дођемо у ситуацију када ћемо о томе морати да размишљамо, међутим сада није тај тренутак, каже за Данас члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић. Кризни штаб јуче је имао хитан састанак након што је у среду објављено да је откривено преко 500 новозаражених, међутим, никакве нове мере нису донете већ је истакнуто да се примена постојећих мора строже контролисати.

Тиодоровић истиче за Данас да број новозаражених варира од дана до дана и да га треба сагледати спрам броја и структуре тестираних (већи број тестираних води већем броју заражених), те да је много поузданији показатељ епидемиолошке ситуација стопа, односно број оболелих од короне на 100.000 становника.

– Ако би стопа ишла преко 60 до 100, то је ситуација у којој почињу да се пооштравају мере, док је преко 150 прешла у земљама које уводе полицијски час, наводи Тиодоровић. Он додаје да је у Србији од 30 до 50 одсто оболелих из Београда, што је очекивано с обзиром на величину града, као и да је до сада преовлађивао узраст од 20 до 40 година, док се последњих дана примећује пораст оболелих у доби између 40-60.

По подацима Европског центра за контролу болести, стопа оболелих на 100.000 у последњих 14 дана у Србији је 41,8, што је у овом тренутку ретко у Европи.

Тиодоровић међутим истиче да „не можемо бити пусто острво, опкољени пожарима са свих страна“, те да је поготову током зимских месеци очекиван још већи раст заражених.

Он ипак додаје да верује да неће бити потребе за најригорознијим мерама јер су и постојеће добре, али је основни проблем њихово спровођење.

– Нису проблем саме мере него њихова контрола, што је на држави и њеним органима. Морамо много озбиљније и оштрије да спроводимо мере. Сви који не поштују мере треба да одговарају на основу закона, а то припада правном систему а не нама из здравственог система, каже Тиодоровић. Као пример неспровођења донетих мера он наводи сплавове који раде мимо ограничења али и гужве у радничким и градским аутобусима.

Упитан да ли је Кризни штаб до сада дао неке препоруке које се конкретно односе на гужве у градском превозу, Тиодоровић каже да је почетком октобра препоручено да се уведе већи број аутобуса како би се омогућио размак међу путницима.

– Поштовање размака било је препорука и раније. Ми смо на то посебно скренули пажњу почетком октобра. Знам да су Ниш и Нови Сад успели да нађу решење, у Београду се чује да је потребна помоћ државе да би се обезбедио већи број возила. На нама је да дамо препоруку као саветодавно тело, Влада доноси уредбе, а локалне самоуправе то спроводе у пракси – каже Тиодоровић.

У погледу превоза за раднике, те пренатрпаних радничких аутобуса о чему је и сам говорио раније када је у фокусу јавности било непоштовање епидемиолошких мера у Јури, Тиодоровић истиче да би сваки послодавац, било државни било приватни, морао да схвати да му је исплативије да обезбеди додатна возила него да изгуби трећину радника који не долазе на посао због болести.

Засад без тестова за путнике

Имунолог Срђа Јанковић казао је јуче да за сада неће бити уведен обавезан негативан ПЦР тест за све грађане који улазе у Србију. „То долази у обзир у будућности“, казао је. Министар здравља Златибор Лончар раније је рекао да се у Србију од петка до среде ове недеље вратило 23.000, углавном из Црне Горе, међу којима је њих 36 у дану повратка већ имало симптоме короне.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]