петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранислав Тиодоровић: Тренутна епидемиолошка ситуација је несигурна са назнакама стабилизације, имамо значајан пораст броја отпуштених из клиничких центара и болница
Хроника

Бранислав Тиодоровић: Тренутна епидемиолошка ситуација је несигурна са назнакама стабилизације, имамо значајан пораст броја отпуштених из клиничких центара и болница

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. август 2020.

Доктор Бранислав Тиодоровић рекао је на конференцији за штампу у Палати "Србија" да се тренутна епидемиолошка ситуација у земљи може означити као несигурна са назнакама стабилизације, посебно у великим градовима - Београду, Новом Саду и Крагујевцу.

"Тренутна епидемиолошка ситуација у Србији може се означити несигурном, са назнакама стабилизације, посебно у великим градовима", рекао је епидемиолог др Бранислав Тиодоровић. Додаје, то се може рећи за Београд, Нови Сад и Крагујевац.

"Епидемиолошка ситуација се, укупно гледајући, од Војводине све до крајњег југа у доброј мери стабилизује. Имамо забележене податке о смањењу броја пацијената код првих дијагноза. Имамо отпуштених из клиничких центара и болница у значајној мери, то се креће чак и до 30 одсто", рекао је Тиодоровић.

На крајњем југу у делу општине Бујановац и Прешево код популације албанске мањине имамо благи раст који се може претворити у већи пораст оболелих, јер се лече у приватним клиникама. Здравствени систем Врања и Клинички центар у Нишу користе када су искључиво тешки случајеви и зато је већа смртност код тих пацијената, рекао је Тиодоровић.

Скренуо је пажњу онима који се проводе током лета да је вирус и даље међу нама.

"Морамо да будемо спремни на оно што нас очекује до краја године."

Србија се држала критеријума Европског центра за контролу заразних болести и Светске здравствене организације приликом одлуке о условима под којима ће странаци у нашу земљу, каже епидемиолог Бранислав Тиодровић.

Упитан зашто је одлучено да се уведе обавезан негативан ПЦР тест за странце, али не и за наше држављане који се из тих земаља враћају у Србију, Тиодоровић је на конференцији за новинаре рекао да су ограничавајуће мере за улазак странаца уведене у складу са ситуацијом у тим земљама, а да се у случау наших држављана који се враћају у Србију ослања на њихову самосвет и на то да брину о свом здрављу. 

Тиодровић каже да постоје такозване три зоне новоа зараза у земљама, црвена зона изнад 25 и више новозаражених на 100.000 становника, плава од 10 до 25 новозаражених на 100.000 и најидеалнија којој и ми тежимо, зелена зона испод 10 новозаражених. Невао је да су на пример у зеленој зони Мађарска, Норвешка, Словенија, и зато за њих нису уведена ограничења.

Земље у плавој зони се морају, како наводи, пратити интензивно, а у тој групи су Хрватска за чије држваљане је потребан ПЦР тест не старији до 48 сати. У црвеној зони су, каже, Бугарска чији држваљани морају да имају ПЦР тест за улазак у Србију, а исти услов је и за држављане Румуније за коју наводи да у овом делу Европе има највећи број новопозитивних и преминулих, као и за држваљане Северне Македоније.

Тиодоровић је рекао да се за држављане Црне Горе неће тражити никакав услов за улазак у Србију јер се у тој земљи бележи позитиван тренд.

"Да ли ће они (Црна Гора) променити свој став будући да траже ПЦР тест и карантин, то ћемо видети", каже Тиодоровић.

Навео је ће се ситуација даље пратити и доносиће се одлуке о томе да ли ће се уводити неке мере, а да се за наше држављане не уводимо никаве услове за повратак у Србију рачунајући на њихову самосвест и то да чувају своје здравље. Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић каже да Србија није закаснила што се тиче обавезног ПЦР тестирања за странце који долазе из Хрватске, Северне Македоније, Румуније и Бугарске.

Он је нагласио да је одлука донета на основу детаљне анализе. То што за градјане Србије који се враћају из тих земаља неће требати ПЦР тест, према Гојковићевим речима не значи да се неће мењати уколико се епидемиолошка ситуација погорша. За пет до седам дана, наводи, поново ће анализирати ситуацију и доћи до закључка да ли ће негативан тест бити обавезан и за грађане Србије који се враћају из иностранства.

У вези са САД, Јужном Америком, све ће се пратити, истакао је Тиодоровић.

"Једна велика земља као САД има различиту ситуацију у Њујорку или Аризони. Ипак треба мало да сачекамо да бисмо имали увид у ситуацију. Немамо велики долазак из тих земаља, Азије и Африке. Што се тиче Франсуске, она иде према плавој зони, према подацима у последња 24 сата", рекао је Тиодоровић.

Веома је битно да деца иду школу због њиховог развоја, истакао је Тиодоровић. Улога у образовном и васпитном процесу је незаменљива.

"Да ли је довољно да само родитељ дете погледа? Наравно да није"; рекао је он, напоменувши да ће на пример у вртићима да их погледа и медицинска сестра, а да ће у школама и наставници да буду укључени у праћење ризика.

"Не можемо младим људима да се увече друже, морамо само да створимо улсове да поштују мере. Као што не можемо забарнити људима да буду у нашим дивним бањама. Сви су изморени овим дугим епидемијским процесом. С друге стране, здравстени систем је пренапегнут", казао је Тиодоровић.

Он је додао да ће се у наредном периоду "разговарати са посленицима у култури и уметности".

"Ја сам рекао зашто да не - кулутра и уметност, али да организатор обезбеди поштовање мера. Тиме ћемо подићи морал људи."

"У вези са преласком болница из ковида у нон-ковид режим, различите болнице су у различитом режиму рада. Ми већ имамо данас да су две ковид болнице отпустиле све ковид пацијенте и враћају се у пређашњи режим рада. Један део општих болница који су делом биле нон-ковид, део је био за ковид пацијенте, други за остале. Велики део болница није био ни укључен у ковид режим, они настављу да раде по старом. Веилки број стручног кадра је неопходна за лечење и нон-ков пацијената, ти људи су изузезно уморни. Како нам се смањује прилив људи у болнице, дали смо препоруке да се људи одморе", рекао је покрејински секретар Зоран Гојковић.

Зато је изузетно битно у следеће две или три недеље, до школе, да смањимо број заражених, да би одморили здравствене раднике, додао је Гојковић.

Тиодоровић је рекао да је важно да посленицима у уметности и културе треба дати шансу у очувању физичког здравља и зато је важно и могуће дати шансу за организацију таквих догађаја.

Поновио је да организатор мора бити тај који ће обезбедити да се поштују мере.

"Када се човеку дају шансе да подиже свој дух, даће се и више шансе у борби против болести", напоменуо је Тиодоровић.

(Б92, РТС) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер