среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брисел: ЕУ ће одвојити 7,2 милијарде евра за борбу против климатских промена
Хроника

Брисел: ЕУ ће одвојити 7,2 милијарде евра за борбу против климатских промена

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. децембар 2009.
Европски лидери договорили су се у Бриселу да земљама у развоју у наредне три године на располагање ставе 7,2 милијарде евра за борбу против климатских промена. На климатском самиту УН у Копенхагену је, истовремено, дошло до пооштравања сукоба између богатих и земаља у развоју.

"Финансирању помоћи земљама у развоју допринеће свих 27 држава чланица Уније", рекао је председавајући ЕУ, шведски премијер Фредрик Рајнфелт, на завршној конференцији за новинаре самита шефова држава и влада ЕУ који се јуче и данас одржавао у Бриселу.

Сума око које су се европски лидери данас договорили знатно је виша од шест милијарди евра, колико је раније планирано да се издвоји у ту сврху.

"Европска унија преузела је на себе правичан део трошкова и надам се да ће и остале развијене државе учинити исто", рекао је Рајнфелт, изражавајући наду да ће данашња одлука Уније допринети постизању споразума на конференцији о климатским променама која се одржава у Копенхагену.

Председник Европске комисије Жозе Мануел Баросо изјавио је, међутим, да је ова понуда "условљена", а Рајнфелт је прецизирао да ће "током конференције у Копенхагену видети постоји ли акција осталих развијених држава".

Финансирање борбе против климатских промена, односно смањења испуштања штетних гасова, представља, као што се и претпостављало, главну препреку за постизање јединственог споразума који би заменио Протокол из Кјота који истиче 2012. године, и то је била најважнија тема дводневног састанка лидера европских земаља.

Председник Француске Никола Саркози и британски премијер Гордон Браун одржали су заједничку конференцију за новинаре пре ове завршне и на њој су саопштили да ће њихове две земље овом европском напору у наредне три године допринети са најмање по 1,7 милијарди евра, али још није јасно колико ће остале европске земље морати појединачно да издвоје. "Данашња понуда показаће да смо озбиљни у суочавању са глобалним проблемом климатских промена", рекао је Браун, додајући да је циљ ЕУ да "до 2020. године своје испуштање штетних гасова смањи за 30 одсто".

Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо изјавио је да ЕУ жели да се уведе и глобални порез на финансијске трансакције како би се помогло финансирање борбе против климатских промена. Према његовим речима, лидери ЕУ затражили су од Комисије и Међународног монетарног фонда да размотре различите начине "иновативног финансирања", а овакав порез био би потребан јер развијене земље, које имају слаб привредни раст и све већи буџетски дефицит, не могу да земљама у развоју обезбеде довољна средства за испуњавање циљева у борби против климатских промена.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер