Хроника

Брисел: Европски парламент већином гласова усвојио резолуцију којом се позива на стварање такозваног „Специјалног трибунала за Украјину“, као и „коришћење руске имовине за репарације Кијеву“

Штампа
петак, 20. јануар 2023.

Европски парламент је већином гласова усвојио резолуцију којом се позива на стварање такозваног „Специјалног трибунала за Украјину“ и коришћење руске имовине „за репарације Кијеву“.

Документ су подржала 472 посланика, 19 је гласало против, 33 су била уздржана.

„Европски парламент наглашава хитну потребу да ЕУ и њене државе чланице траже, у блиској сарадњи са Украјином и међународном заједницом, по могућности кроз УН, успостављање специјалног међународног суда за кривично гоњење... због агресије на Украјину“, наводи се у документу.

Посланици су такође позвали институције ЕУ да траже међународну подршку за иницијативу за стварање „специјалног трибунала” у Генералној скупштини УН, Савету Европе, ОЕБС-у и Г7.

„Иако тачан састав и методе рада специјалног трибунала тек треба да буду утврђени, они ће морати да испуне највише критеријуме транспарентности и непристрасности“, саопштио је ЕП, напомињући да то тело такође треба да има овлашћења да кривично гони руководство Белорусије.

Посланици су напоменули да „припремни рад на специјалном трибуналу треба да почне без одлагања“. Конкретно, Европска комисија и Европска служба за спољне послове требало би да подрже стварање привременог тужилаштва.

Европски парламент је такође подсетио Кијев на потребу формалног приступања Међународном кривичном суду и ратификацију од стране Украјине Римског статута МКС и његових амандмана.

„Европски парламент позива ЕУ и државе чланице, као и њихове партнере и савезнике, да разговарају о правној могућности коришћења руске државне имовине за репарације због кршење међународног права од стране РУсије у односу на Украјину, укључујући потенцијално одузимање те имовине, сувереног имунитета или ограничења таквог имунитета у светлу грубе природе таквих повреда“, наводи се у документу.

Резолуције Европског парламента о спољнополитичким питањима нису правно обавезујуће, али би остале европске институције требало да послушају мишљење посланика. Раније је заменик руског министра спољних послова Сергеј Вершињин рекао за РИА Новости да Европска унија покушава да прикрије своју умешаност у ратне злочине у Украјини иницирањем стварања "специјалног трибунала".

(Восток)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]